Estetik Nedir

   03.12.2019
   592
   Estetik Nedir

   Estetik güzelliği oluşturan nitelikleri inceleyen bilgi dalı. Bağımsız bir bilgi dalı olarak estetiği ilk ele alan. Alman düşünür Alexander Baumgarten’-dir. Bu başlangıçtan sonra, estetiğe en b’üyük önemi veren Im-manuel Kant olmuştur.

   An-tikçağda güzellik kavramı iyilikten ayrılmıyordu, iyi güzel, güzel de iyi demekti. Kant’a göre estetik us, kuramsal usla uygulayıcı us arasında bir köprüdür. Estetik us, bir yargı gücüdür ve doğru düşüncenin iyi uygulandığını , güzel yargısıyla yargılar. Kant bunu ereği olmayan bir ereklilik olarak tanımlanır. Bir başka deyişle güzelin ereği başka bir erek gütmeyen, kendisinden doğan estetik haz-dır.

   Buradaki estetik yargı, bir beğeni yargısıdır. Güzel de bu yargının nesnesidir. Estetik, Yunanca aeshesis (durum) sözcüğünden gelmektedir. Böylece estetik duyusal bilginin bilimi olmaktadır. Marxçı estetik ise bu görüşlerden ayrılır. Marxçı estetiğe göre sanat, insanın doğayı dönüştüren etkin emeğinin bir ürünüdür.

   Bu durumda sanat bir erek güder, insan, sanatsal yaratıcı eylemiyle kendi insanlığını gerçekleştirir, Marx, "İnsanın ereği, gelecekte, maddi gereksinimlerden kurtulmuş olarak, yaratıcı gücünün sonsuzca gelişmesi olacaktır" der. Bu yaratıcı güç, insan yaşamının temelidir. Buna göre estetik, son çözümlemede, insanın dünyayı değiştirme sürecinin yasalarını saptar.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.