Friedrich Engels Nedir

28.11.2019
490
Friedrich Engels Nedir

Friedrich Engels (1820-1895), Alman düşünür, siyaset adamı, bilimsel sosyalizmin kurucusu. 28 Kasım 1820’de Prusya’da doğdu. Babası dokuma fabrikaları olan varlıklı bir sanayici, annesi ise seçkin Bir aileden gelen kültürlü bir kadındı, önceleri dinsel eğitimle yetiştirildi. 1834’te Elberfeld Lisesi’de öğrenime başladı.

Edebiyata ilgi duymasına karşın babasının fabrikalarında yöneticilik yapmak zorunda kaldı (1837). Bu arada takma adla gazetelere yazılar yazdı ve kapitalist topluma eleştiriler getirdi. 1841’de askerlik yapmak için Berlin’e giden Engels, orada Genç Hegelciler ile, Bauer ve Feuerbech’ın felsefî görüşlerinden etkilendi; onlardan yola çıkarak diyalektik maddeci bir felsefe geliştirmeye çalıştı.

Manchester’e, babasmın yanında çalışmak üzere gidince, işçi sınıfının yaşam koşullarını yakından gözleme olanağı buldu ve bu konuda yazdığı kitabını yayımladı (İngiltere’de Emekçi Sınıfların Durumu, 1845). Bu sırada, Marx’m yayımladığı bir dergiye gönderdiği yazı dolayısıyla iki düşünür arasında yaşam boyu sürecek dostluk başlamıştı.

Kutsal Aile, Komünist Manifesto, Alman ideolojisi gibi birçok eseri birlikte kaleme aldılar; anarşist, ütopik ve reformist etkilerden arınmış bir sosyalist hareket için birlikte çalıştılar; Londra, Paris ve Brüksel’deki işçi hareketlerini örgütlediler. Fransa’dan öteki ülkelere ve bu arada Almanya’ya sıçrayan 1848 Devrimi’ne katılmak amacıyla, Marx’la birlikte Köln’e gittiler ve orada bir dergi yayımladılar.

Almanya’da-ki silahlı ayaklanmalardan dersler çıkardılar. 1854-1870 yıllarında ingiltere’ye giderek babasının fabrikalarını yöneten Engels, Marx’a parasal bakımdan da destek olmaktaydı. 1864’te I. Enternasyonal’in kuruluşuna öncülük yapan Engels ve Marx birlikteliklerini daha sonra da sürdürlüler. 1883’te

Marx’ın ölümünden sonra, başta Katipal’in yayınlanmamış ciltleri olmak üzere, Marx’ın notlarını düzenleyip yayımladı; kendisi de yazmayı sürdürdü. Yaşamının son yıllarında,’ A l-man Sosyal Demokrat Parti-s/’nin manevi önderliğini yaptı.

Friedrich Engels Eserleri: ingiltere’de Emekçi Sınıfların Durumu (Die Lage der Arbeitenden Klasse in England, 1845); Kutsal Aile ya da Eleştirel Eleştirinin Eleştirisi, Bruno Bauer ve Hempa-ları’na Karşı (Die Heilige Fami-lie oder Kritik der Kristichen Kritik, Gegen Bruno Bauer and Canserten, 1845); Ütopik Sosyalizm ve Bilimsel Sosyalizm (Socialisme Utopique et Socia-lisme Scientifique, 1880); Ailenin, Devletin ve Özel Mülkiyetin Kökeni (Der Ursprung der Familie des Privateigentums und des Staats, 1884); Doğanın Diyalektiği (Dialektik der Natur; ölümünden sonra yayımlandı, 1925)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.