Denis Diderot Nedir

28.11.2019
673
Denis Diderot Nedir

Denis Diderot (1713-1784), Fransız düşünürü ve yazarı. Cizvitler Koleji’ne (Langers) ve Harcourt Koleji’ne (Paris) devam etti. Felsefeyle, matematikle, anatomiyle ve daha birçok bilim dalıyla uğraştı; tiyatro, resim ve edebiyat alanında eleştirmenlik yaptı. Geçimini, çeviriler yaparak ve yergiler yazarak sağladı. 1746’da yayımlanan Pensees Pi-lisophiques (Felsefi Düşünceler) adlı kitabı ile hükümet ve dinsel çevrelerle karşı karşıya geldi.

Buna karşılık ünü ve saygınlığı arttı. Diderot, Fransız Devri-mi’ni hazırlayan ilkeleri içeren ünlü Encyclopedie (Ansiklopedi) ye çeşitli konularda birçok madde yazdı (1750-1772). II. ‘ Katerina’nın çağrısına uyarak Rusya’ya gitti (1781) ve yedi ay Rus Sarayı’nda kaldı. Rusya’da birçok alanda ıslahat yapılmasına yardımcı oldu. Maddeci bir düşünür olarak idealizme ve dinsel gericiliğe karşı savaştı. Tutarlı bir felsefe öğretisi geliş-tirmemişse de tüm çalışmalarında insan doğasını tanımlamaya, özgürlüğe, erdeme ve güzelliğe dayalı bir ahlak geliştirmeye uğraştı.

Denis Diderot Eserleri: La Religiuse (Rahibe, 1796, roman), Jacques le Fataliste (Kaderci Jacques, 1796, roman), Le Neveu de Rameau (Rameau’nun Yeğeni, 1821; roman), Le Reve de d’Alembert (d’Alembert’in Rüyası, 1830); Pensees sur I’Interpretation de la Nature (Doğanın Yorumlanması Üzerine Düşünceler, 1754); Le Pere de Famille (Aile Babası, 1758, dram); Discours sur la Poesie Dramatique (Dram Sanatı Üzerine Konuşmalar, 1759). (Bk. Encyclopedie)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.