Denizaltı Nedir

01.12.2019
926
Denizaltı Nedir

Denizaltı Deniz yüzeyinin altında yol alabilen savaş gemilerine denizaltı adı verilir. Denizaltı su yüzeyine çıkabilmek ve yüzeyde yol alabilmekle birlikte, özellikle su altında kullanılmak amacıyla yapılmıştır. Bu anlamda gerçek denizaltılar nükleer enerjiyle çalışan denizaltılardır.

Bunlar çok ender olarak su yüzünde yol alırlar, insanların su altında yol almak isteyişlerinin tarihi çok eskidir. Aristoteles ile Büyük iskender’in de bu konuyla ilgilendikleri söylenir. Su altında yol almak için yapılmış ilk ilkel tasarım 1472 yılma dayanır. Bu tarihte Robert Valturio adında bir Venedikli, pervanesi kol gücüyle döndürülen bir su altı savaş gemisi tasarlamıştır.

Leonardo da Vinci de bu konuyla ilgilenmiştir. Ancak "insanın içindeki kötülüğün, su altında cinayet işlemeye yönelebileceği" düşüncesi kendisini çalışmalarını sürdürmekten alıkoymuştur. Görüldüğü gibi Leonardo da Vinci de- • nizaltınm ancak saldırı amacıyla kullanılabileceği kanısındadır. Daha sonraki olaylar da kendisini doğrulamıştır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.