Deng Hsiao Ping Nedir

Deng Hsiao Ping  (d. 1904), Çinli siyaset adamı. Asıl adı Tan Tsekao’dur. Burs ile gittiği Fransa’da bir süre sonra öğrenimini yarım bıraktı ve işçi olarak çalışmaya başladı. Kırmızı Işık dergisinde çalıştı. 1925’te Çin Komünist Partisine (ÇKP) girdi ve Deng-Hsiao-Ping adını aldı. Daha sonra burada öğrenim gördü. 1929’da ordu siyasi komiseri oldu ve bu görevle II. Dünya Savaşi’nda yer aldı.

1945’te ÇKP Merkez Komitesi’ne seçildi. 1953’te ÇKP MK Genel Sekreteri, Maliye Bakanı, bir yıl sonra da ulusal savunma konseri ve devlet konseyi başkan yardımcısı oldu. 1955’te Politbüro üyesi, 1956’da yeniden ÇKP MK Genel Sekreteri oldu. 1966’da Mao’ya karşı Liu-Şao-Şi’nin yanında yer aldığı için partiden çıkarıldı. Bir süre yöneticilikten uzak kaldı. 1973’te ÇKP’nin X. Kongresi’nde MK üyeliğine, bir yıl sonra da Politbüro üyeliğine seçildi. 1975’te ÇKP MK Askersel işler Komitesi başkan yardımcısı ve genel kurmay başkanı oldu.

1975-1976 arasında Devlet Konseyi başkan yardımcılığı yaptı. Çu En Lay’m ölümünden sonra Dörtlü Çete ile arasındaki sürtüşme nedeniyle tüm görevlerinden alındıysa da bu çetenin yakalanmasıyla tekrar siyasete etkin olarak girdi ve Hua Kua Feng tarafından başbakan yardımcılığına getirildi. 1977’de Politbüro üyesi, 1977-1980 arası genelkurmay başkanı oldu. Böylece daha önceki görevlerinin tümünü yeniden üstlendi. Daha sonra parti içinde geniş bir destek kazanarak 1980-81 yıllarında başbakanlığa, parti genel sektereliğine kendine yakın kişileri getirdi.

Çin’in perde arkasındaki birinci adamı durumundaydı. Çin’de her alanda özellikle ekonomide önemli reformlar gerçekleştirdi. Yaşlı kadroların parti yönetiminden çekilmesi gerektiğini savunarak Askeri Komisyon Başkanlığı dışındaki tüm görevlerinden istifa etti. Ancak 1989’da patlak veren öğrenci hareketleri Deng’i de hedef aldı. Sonunda Deng 1989 sonunda Askeri Komisyon Başkanlığından da çekildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.