Gökkuşağı Nasıl Oluşur Nedir

Gökkuşağı Nasıl Oluşur Gökkuşağı yağmurdan sonra güneş ışınlarının bazı bulutlarda yansıması ve kırılmasıyla olunup ışık tayfının renklerini gösteren ve yay biçiminde görünen atmosfer olayı.. Bir bulut yağmur olup çözüldükten sonra yerinde oluşan küçük yuvarlak su damlacıklarına çarpan güneş ışınlarının kırılıp yansımasıyla, güneşin bulunduğu yönün karşısında oluşur.

En içteki yay en parlak olanıdır, içteki ilk yayda mor renk içte, kırmızı renk dıştadır; ikinci yayın dışında türlü kırılmalardan oluşan renkli saçaklar ya da ek kuşaklar oluşur. Damlaların çapı, renkli kuşakların genişliğini ve tonlarını etkiler. 1 ile 2 mm’lik damlaların oluşturduğu gökkuşağı kırmızı ve geniş iken, 1/10 mm’den küçük damlaların oluşturduğu rengi seçimlcmeyen soluk bir gökkuşağıdır. Buna beyaz gökkuşağı da denir. Güneş ufukta 42°den daha yükseğe çıktığında iç yay, 52° den daha yükseğe çıktığında da dış yay görünmez olur.

Yağışlı havalarda güneş ışınları yağmur bulutları arsından sıyrıldığı zaman, bazen gök yüzünde kocaman bir renk ve ışık yayı belirir. Bu eski çağda sanıldığı gibi, tanrıların habercisi İris’in arkasında uçuşan renk renk eşarbı değil, iklim üzeride etkisi olmayan geçici bir ışık olayıdır.

Bu muhteşem doğal görüntüyü seyredebilmemiz için, birbiriyle bağdaşmaz iki şartın meydana gerekir.Yağmur taneleriyle güneş ışınlarınının  bir arada bulunması su damlacıklarının içinden geçen güneş ışığı kırılır ve yedi renge ayrılır. En içte mor olmak üzere sırasıyla lacivert, mavi, yeşil, sarı ve turuncudan geçerek en dışta kırmızıyla biten eş merkezli çemberler halinde sıralanır. Çoğu zaman yalnız bir tek çember yayını görebiliriz.

Bu hepimizin bildiği ışık ayrışması olayıdır ve beyaz bir ışık ışınını bir cam prizmadan geçirerek kolayca gerçekleştirilebilir. aynı olayı, üstüne ışık vuran bir su püskürtüsünde ya da sisli havalarda otomobil farlarının ışık demetlerinden de gözlemleyebiliriz.Eğer ışık kırılması çimenlerin üzerinde çiğ taneciklerinden oluşmuşsa meydana gelen daha küçük çaptaki yaylara yer kuşağı denir.

Bazı bulutların güneş çevresinde yaptıkları hale de ise, gökkuşağının renkleri ters olarak, yani kırmızı içe gelecek şekilde sıralanır. bunun nedeni, gökkuşağının gözlemciye göre Güneşe ters düşmesidir.   

7 thoughts on “Gökkuşağı Nasıl Oluşur Nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.