Claude Achille Debussy Nedir

Claude Achille Debussy (1862-1918), Fransız besteci, ilk müzik derslerini teyzesinden aldı, daha sonra Cannes’da piyanist Cerutti’den aldığı derslerle bilgisini ilerletti. Daha sonra Chopin’in öğrencilerinden Ma-dame Maute de Fleurville ile çalışmaya başladı.

1873’te Paris Konservatuvarı’na girdi. 1894’te L’Enfant Prodigue adlı kantatıyla Roma ödülü’nü kazandı. Yurduna döndükten sonra Wagner’in eserlerini inceledi. Hayatını müzik dersleri vererek, gazino orkestralarında çalarak kazanan De-bussy 1893’te Mallarme’nin Pr6-lude a l’apres-midi d’un faune adlı şiirlerinden esinlenerek aynı adı taşıyan bir parça besteledi.

Müzikte anlatım yönünden izlenimciliğe dayanan bir anlayışla yeni armoniler buldu, orkestralamayı çeşitlendirdi. Yepyeni bir müzik türü ortaya koydu. 1913’te konser gezilerine çıktı. 1915’te kanser belirtisi üzerine ameliyat oldu. 3 yıl sonra da öldü. Müzikte yeni bir çağın kurucusu sayılan

Claude Achille Debussy başlıca eserleri: Orkestra için La M er (Deniz), lrnages, Lances, Printemps (ilkbahar), Oda Müziği: Yaylı Çalgılar Kuarteti. Piyano için: Estampes, İmages, Çocukların Köşesi, Bale: Jeux (Oyunlar) ve Peleas et Melisande adlı bir opera.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.