Charles Darwin Nedir

   02.12.2019
   815
   Charles Darwin Nedir

   Charles Darwin (1809-1882), ingiliz doğa bilgini. Ünlü düşünür, şair, bilim adamı Eras-mus Darwin’in torunu. Önce tıp öğrenimine başladıysa da, yarım bırakarak Cambridge’de din öğrenimi görmeye başladı. Burada tanıdığı botanik profesörü John Stevens Henslovv onun yaşantısını değiştirecek kişi oldu.

   Okulunu bitirdikten sonra öğretmeni Henslovv ile birlikte 1831 yılında 5 yıl sürecek olan uzun bir deniz yolculuğuna çıktı. 1839’da bu gezi notlarını, jeolojik bilgilere ağırlıklı olarak yer vererek, 1839’da yayımladı. Aynı yıl Royal Society üyeliğine seçildi. Tam 21 yıl çalışıp veriler toplayıp araştırdıktan sonra evrim kuramı ile ilgili bulguların, On the Origin of Speices (Türlerin Kökeni Üzerine, 1859) adlı eserinde yayımladı.

   Darwin’in daha sonra Darvincilik olarak bilim dünyasında yer alacak olan evrim kuramı, başlangıçta. incil’e karşı gelindiği düşüncesiyle din adamlarınca tepkiyle karşılandı. Ancak Dar-win düşüncesini ısrarla savundu. Bundan sonra bu konuda 10 kadar eser daha yayımlayan bilgin 73 yaşındayken öldü. Charles Darwin’in canlılarda evrimin doğal seçme yoluyla gerçekleştiğini ileri süren kuram, bilim tarihinin gelişmesini çok büyük ölçüde etkilemiştir.

   Charles Darwin Başlıca eserleri: Geological Observations on South America (Güney Ameri-ka’daki Jeoloji Gözlemleri, 1846). The Descent of Man and Selection in Relation to Sex (insanın Atası ve Eşeyliğe Bağlı Seçme, 1871), Evolution by Natural Selection (Doğal Seçme yoluyla Evrim; derleme, 1958).

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.