Darphane Nedir

04.12.2019
807
Darphane Nedir

Darphane madeni para, altın ve madalya basımıyla görevli kuruluş, istanbul’da kurulu olan Darphane hiyerarşik açıdan Maliye Bakanlığı’na bağlıdır. Bünyesinde, değerli kağıtlar ve pul basan bir de matbaa vardır. Önceleri bağımsız bir müdürlük olan Damga Matbaası ile Darphane Müdürlüğü, 1933’te Darphane ve Damga Matbaası Müdürlüğü adı altında birleştirildi.

istanbul’da ilk darphane Beyazıt’ta I. Mehmet tarafından yaptırıldı. 1577’de Koska’ya, 1665’te Topkapı Sarayı surları içine alındı. Darphanede basım işi 1841’e kadar çekiçle dövülerek yapılırken, daha sonra sarkaç yöntemi benimsendi. 1853’te pres, 191 l’de de makine presi kullanılmaya başlandı, önceleri, para basımının yanı sıra altın ve gümüşün çeşitli şekillerde işlenmesi, nişanların yapılması gibi görevleri olan Darphane, II. Abdülhamit zamanında yalnızca para basan bir kurum durumuna getirildi.

Son kez Abdülaziz zamanında onarım gören Darphane binası Cumhu-riyet’ten sonra da kullanıldı. 1947’de ingiltere’den yeni makineler getirildi. Kurum 1967’de Yıldız’daki binasına taşınarak etkinliğini burada sürdürdü.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.