Dante Alighieri Nedir

   04.12.2019
   592
   Dante Alighieri Nedir

   Dante Alighieri (1265-1321), Italyân şair. Asıl adı Durante Al-ighieri’dir. Floransa’da soylu bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Döneminin en ünlü şair ve bilginlerinden dersler aldı. Çocukluğunda tanıdığı ve platonik bir sevgiyle bağlandığı Beatrice Portinari’ye duyduğu sevgi şiirinin en büyük esin kaynağı oldu. Başka biriyle evlenen Bea-trice’in yirmidört yaşında ölmesi üzerine kendini felsefeye verdi, siyasete atılarak yüksek görevler aldı.

   Yönetimin değişmesi üzerine yargılandı, önce sürgün (1302), sonra da diri diri yakılma cezasına çarptırıldı. Ölene dek yurdundan uzakta yaşamak zorunda kaldı. Dante, Orta Çağ’-da yaşamış olmasına karşın eserleriyle Rönesans’a giden yolu açanlardan biri oldu. italya’nın ve dünyanın en büyük şairlerinden sayılan Dante, özellikle başeseri olan ilahi Komedya’da, şiirle teolojik ve felsefi sorunları tartışarak, ansikpoledik bir biçimde.

   Ortaçağın edebiyat, kültür, politika, tarih, fizik ve gökbilime ilişkin tüm bilgilerini aktardı. Başlıca eserleri: Vita Nuova (Yeni Hayat, 1293), ilahi Komedya (Divina Commedia, 1307-1321).

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.