Çöl Nedir ve Ekosistemi Nedir

04.12.2019
1.788
Çöl Nedir ve Ekosistemi Nedir

Çöl Nedir ve Çöl Ekosistemi kumluk, susuz ve ıssız, geniş arazi. Kuraklık nedeniyle canlıların yaşamasına elverişli değildir. Bu yüzden bu bölgelerde pek hayvan ve bitki türlerine rastlanamaz. Çöllerin oluşumunda en önemli etmen, aşırı sıcak yüzünden rüzgarların su yitirerek nemsizleşmesidrir. Dünyanın en kurak çölü 19 yılda toplam 0,66 mm yağış almış olan Şili Çölü’dür.

Dünya üzerinde çöller daha çok Oğlak ve Yengeç dönencelerinin geçtiği kuşaktadır. Çöllerde şiddetli rüzgârların etkisiyle aşınma çoktur; yer biçimi genellikle düz olursada kumların oluşturduğu kum tepelerine rastlanır. Çöllerde, ancak yeraltı sularının çıktığı yerlerde bitki yetişir ve insanlar barınabielir. Böyle yerlere vaha denir. Tekniğin gelişmesiyle çöllerin altındaki su kaynaklarından artezyen kuyuları aracılığı ile çıkarılan su ile yapay vahalar oluşturulmaktadır.

Çöllerde, çabuk büyüyen fakat kısa ömürlü bitkilerin yanında, çölün iklim koşullarına uygun, çok miktarda su depo edebilen, az su buharlaştıran iğne yapraklı kaktüsler bulunabilir. Çevredeki bozkırlardan gelen antilop, ceylan, tilki, küçük kemirgenlerin yanısıra türlü sürüngenler (yılan ve kertenkele) çöllerde ara sıra karşılaşılan hayvan türleridir. Bulunan maden yatakları (altın, kömür, vb.) ve en önemlisi petrol, çöllerde yeni ve çağdaş yerleşim merkezlerinin kurulmasına yol açtı. Sulama sistemlerinin geliştirilmesiyle yaratılan geniş tarım alanlarında pamuk (Türkistan SSC), turunçgiller (israil) yetiştirilmektedir.

YORUMLAR

 1. adsız dedi ki:

  hiç yardımcı olmadı yinede sağ olun

 2. adsız dedi ki:

  bana biraz az geldi ama güzel

 3. gül dedi ki:

  çok sağolun çok işime yaradı teşekkürler.

 4. alper dedi ki:

  iyimiş

 5. Harbi kiz dedi ki:

  Yani güzeldi thenk very much

 6. Cimbom dedi ki:

  Teşekkür ederim size ayrica o işime yaramadi diyenlere ise şu lafım olacak madem işinize yaramadiysa niye bakdiniz aslanlar

 7. adsız2 dedi ki:

  biz çölden bahsediyoruz ama

 8. hnfgpdlf dedi ki:

  ah bide çölde yaşayan canlı türleri olsa daha iyi olur

 9. Adsız Kahraman dedi ki:

  Eko sistem varmı yokmu anlamadım ama işime yarar

 10. aliiiiiiiiiiiiiiiii dedi ki:

  çok işime yaradı

 11. adsız dedi ki:

  hiç yardımcı olmadı

 12. gizem dedi ki:

  teşekürler çok işime yaradı

 13. TurksPower dedi ki:

  Bazı yazım yanlışları var ama öğretmenden dayak yemeden kurtardı beni … :)

 14. adsız dedi ki:

  çok sağolun hayat kurtardı

 15. Yılan dedi ki:

  Hayır , ben kasada da yasiyorum.