Çiçek Hastalığı Nedir

27.11.2019
554
Çiçek Hastalığı Nedir

Çiçek Hastalığı her yaşta ve her cinste kişilerde görülen bulaşıcı bir hastalık. Variola da denir. Çocuklarda daha sık görülür. Variola majör ve variola minör olmak üzere iki tipi vardır. İlkinde ölüm oram, ikincisine göre daha yüksektir. Çiçeğin etkeni Poxvirus grubundan bir virüstür; hastalık yaralarının içinde bulunur ve hastanın eşyalarıyla, hastaya yaklaşmayla, sineklerle ve virüslü havanın solunmasıyla bulaşır. Kuluçka dönemi 10-14 gündür.

Ani ve şiddetli belirtilerle başlayan hastalıkta baş ve sırt ağrısı, kusma, kas sertleşmesi ve 309-40°C’ye varan ateş görülür. 3-4 gün süren bu başlangıç dönemini vücutta kırmızılık izler, ateş düşer. Önce yüzde, ardından baş, göğüs, sırt, kol ve bacaklarda sert kabartılar durumunda küçük kırmızı lekeler belirir. Bunların içi sıvı doludur, daha sonra bunlar sivilce biçiminde cerahatli kesecikler durumuna dönüşür. Bu sırada ateş yeniden yükselir. 12 gün dolayında sivilceler patlar, 16. gün dolayında da sivilcelerin üzeri kabuklaşır. 2. ve 3. haftalarda kabuklar yerlerinde çukur bırakarak düşerler. Hastalığın gidişi değişik biçimlerde olabilir; buna göre üç tip çiçek hastalığı tanımlanır:

Basit tipte; sivilceler birbirinden ayrıdır ve hastalığın gidişi iyidir. Konf-liian tipte; sivilceler bir araya gelerek yüzeysel abseler oluştururlar. Hastalığın gidişi kötüdür. Sivilcelerde, mukozalarda ve göz konjonktivasmda kanamaların görüldüğü hemorajik tip çiçek hastalığının en ağır ve en çok öldürücü tipidir. Çiçek hastalığının belirli bir tedavisi yoktur. Saçı kısa kesilen hasta yatırılır ve derisi % 1 potasyum permanganat eriyiği ile yıkanır. Bu arada yüz sık sık yıkanarak gözlerle birlikte korunmalıdır. Hasta 6 hafta karantinaya alınır. İlaç tedavisi uygulanırken, hastaya yaklaşmış kişiler de aşılanarak göz altında tutulmalıdır. Eskiden büyük salgınlar yapan ve pek çok kişinin ölümüne yol açan çiçek hastalığından korunmak için aşılama yapılır. Bu da 1-20 yıl arasında’ değişen bağışıklık sağlar. 1966’da WHO’nun başlattığı kampanya sonucu tüm Dünya ülkelerinde çiçek aşısı yapılarak, hastalık görülmez oldu ve çiçek aşısı zorunlu aşı programından çıkarıldı. Ancak 1976’da Etiyopya ve Somali’de iki çiçek olgusu bildirildi. Çiçek hastalığı bildirimi zorunlu hastalıklardandır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.