Kutupların Keşfi Nedir

04.12.2019
1.275
Kutupların Keşfi Nedir

Kutupların Keşfi: insanoğlu artık tüm dünyayı tanıyordu. Ancak Kuzey ve Güney Kutbu, bilinmezliklerini sürdürüyorlardı. 1909 yılında Robert Peary Kuzey Kutbuna ulaşmayı başardı. 1926 yılında bir başka Amerikalı, Richard Byrd, bu kez uçakla kutbu geçti. Byrd’ün hemen arkasından Amudsen ve Nobile aynı yolu balonla aştılar. 1958 yılında Amerikan atom deniz-altısı Nautilus Kuzey Kutbu’nu buzların altından geçmeyi başardı.

Ronald Amudsen 14 Kasım 1911’de bu kez Güney Kutbuna da ulaşarak Norveç bayrağım dikti. Aynı noktaya Amudsen’in rakibi ve dostu Robert Scott da bir başka yoldan ulaştı. Ancak dönüşte açlık ve soğuğa yenik düşerek öldü.

Coğrafya keşiflerine ilgi günümüzde de yitirilmemiştir. Yeryüzü insanoğlunun bilmediği birçok – gizli barındırmaktadır daha. Nitekim insanlar deniz diplerini incelemekte, yanardağ kraterlerine dek çıkarak doğayı tanımaya çalışmaktadırlar. Ama bilimin dikkati günümüzde özellikle gökyüzüne kaymıştır. Sovyet ve Amerikalı uzay adamlarının yolculakları, bu alandaki çalışmaların sadece başlangıcıdır. Uzay, insanlık için yepyeni heyecanlara ve olanaklara kaynak olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.