Ceviz Nedir

01.12.2019
710
Ceviz Nedir

Ceviz cevizgillerden bir ağaç türü ve bunun tohumlan yenen meyvesi. Ceviz ağacı düzgün gövdeli, çok dallı 25 m. boyundadır. 20 yaşından başlayarak 70 yaşına dek ürün verir. Odunu dayanıklı ve koyu renktir; mobilyacılıkta, çeşitli süs eşyalarının yapımında kullanılır. Yaprakları bileşik oval ve düz kenarlıdır. Bünyesinde tanen, uçucu yağ, acı madde, juglon ve boya bulunduğu için, eczacılıkta ve boyacılıkta kullanılır. Erkek çiçekler yeni sürgünlerde oluşur.

Dişi çiçekler 2-3’ü bir arada dalların tepe kısımlarında tomurcuk durumundadır. Meyvesi yeşil ve etlidir, yenmez. Bu meyve zamanla siyahlaşıp çatlar, altından sert, iki parçalı kabuk ortaya çıkar. Kabuğun içinde iki loptan oluşan ve ince bir zarla kaplı ikiçenekli tohum bulunur. Embriyonunda kısa bir kök taslağı ve karşılıklı iki yaprak taşıyan bir tomurcuk taslağı vardır.

Besleyici değeri çok yüksek bu tohumların bileşiminde; % 65-70 yağ, % 18 azotlu maddeler bulunur. Taze olarak yendiği gibi çeşitli besin maddeleri yapımında kullanılır. Cevizin ılıman ve nemli iklimlerde, kireçli ve az kumlu topraklarda yetişen 25 türü vardır. Türkiye’de 1980 yılında meyve veren 3.230.000 cevaz ağacından 122.000 ton ürün elde edildi. (Juglans regia)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.