Böcekler ve Özellikleri Nedir

28.11.2019
918
Böcekler ve Özellikleri Nedir

Böcekler hayvanlar dünyasının çok büyük bir bölümünü oluşturan küçük canlılardır. Bugüne değin belirlenmiş olan yaklaşık bir milyon böcek türü vardır. Ancak tür sayısının çok daha fazla olduğu üç, dört, belki de on milyonu bulabileceği varsayılmaktadır. Entomolog adı verilen böcekbilimciler, her yıl yaklaşık onbin kadar yeni böcek türü saptamaktadırlar. Eğer bilinen bütün böcek türlerinin bilimsel adları bir kitapta toplanacak olsa binlerce sayfaık bir yapıt ortaya çıkar. Böcekler toprak üstünde, kısacası yaşam olan her tür ortamda yaşayabilirler. Ama büyük çoğunluğu daha çok sıcak iklimlerde ras-lanır.

Son 400 milyon yılda, yeryüzünde pek çok hayvanın soyu tükenirken böcekler korkunç bir hızla çoğalmalarını sürdürmüşlerdir. Kehribar ve kömür içinde raslanan böcek fosili kalıntılarının incelenmesi sonunda, zamanımızdan 35.0 milyon yıl önce bile hamamböceklerinin ve yusufçuk türlerinin varolduğu anlaşılmıştır. Yusufçukların kimi türlerinin kanat açısının 75 santimetreyi bulduğu, buna göre de bu böceklerin güvercinden daha büyük bir yapıya sahip olduğu yine bu incelemelerden ortaya çıkmıştır. Bugün bilinen çoğu böcekler 65 milyon yıl süren uzun jeolojik dönemlerden geçerek, çok az bir değişimle günümüze değin ulaşmışlardır.

Olağanüstü bir dayanıklılık örneği: Yok olma tehlikesine karşı koyabilmek için böcekler olağanüstü dayanıklılık özellikleri geliştirmişlerdir, öyle ki, kimi türlerin çöllerde 70 °C’ye varan sıcaklıkta yaşayabildikleri saptanmıştır. Bunlar vücutlarını

kaplayan bir katman yardımıyla kuraklığa dayanabilmektedirler. Bir filin açlıktan, bir devenin ise susuzluktan ölebileceği bu çevrede, bir böcek her türlü güç koşulun üstünden gelebilmektedir. Kimi böcek türleri ise sıfır dereceye yakın sıcaklıkta yaşamlarını sürdürebilirler. Hamamböceği gibi türler bir çeşit kış uykusuna yatarak soğuktan korunma yoluna giderler. Kış uykusu sırasında böcek, depoladığı besinle bahara dek yetinmek zorundadır. Kınkanatlılar sınıfından kimi türler ise alkole batırıldıktan sonra da yaşamaya devam ederler. Kimi kelebek türleri kuvvetli zehir verilmesi halirtde bile ölmezler. Bunlardan başka kimi böcek larvaları birçok böcek öldürücü ilacın temel maddesi olan petrol içinde bile gelişmelerini sürdürmektedirler.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.