Metan Boru Hatları Nedir

   29.11.2019
   644
   Metan Boru Hatları Nedir

   Metan boru hatları: Metan gafcı da petrol boru hatlarına benzer bir sistemle taşınır. Metan yataklarından fışkıran metan gazı toplama merkezlerine ulaştırılır. Burada taşınabilir duruma getirilir. Gerçekten de kimi durumlarda gazın basıncı çok yüksek olabilir. Boruların dayanabilmesi için basıncın düşürülmesi gerekir. Bazen de metan yok edilmesi gereken aşındırıcı ya da zararlı maddeler içerebilir.

   Bu işlemlerden sonra metan borulara verilir ve öz basıncı ile yol alır. Ancak yol 200 km’den fazla olursa, basınç yeterli olmaz. Kompresörlerle gazın yol boyunca hareket etmesi sağlanır. Kente ulaşınca metan gazı ulaşım şebekesi ile fabrika yerleşim merkezlerine ulaştırılır (gene de birçok kentte havagazı kullanılır.) Havagazı kömürden elde edilir ve metan borularını andıran gaz borularıyla taşınır. En uzun metan gazı boru hattı Kanada’dan geçen Tarnskanada hattıdır. Uzunluğu 7200 km kadardır. Halen deniz altında çok uzun bir boru hattı için çalışmalar yapılmaktadır. Akdeniz altından geçecek bu boruyla Cezayir’deki kuyulardan elde edilen gaz italya kıyılarına taşınacaktır.

   Dünyadaki enerji kaynaklarının sınırlı olması ve kullanılan enerjinin dörtte üçünün petrol, doğal gaz ve bunların türevlerinden sağlanması boru hattı yapımının bu denli önem kazanmasında etken olmuştur. Ancak enerji kaynaklarının hızla tüketilmesi, gelecekte boru hatlarının aynı etkinlikte kullanılmayacağını göstermektedir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.