Borsa Nedir

28.11.2019
644
Borsa Nedir

Borsa kimi tüccarların ve özellikle sarraflarla, değerli kağıt ve tahvil alışverişi yapanların toplanıp alım satım yaptıkları, böylelikle piyasanın belirlendiği yer. Borsada işlem gören malın hazır bulundurulması ya da sergilenmesi gerekli değildir. Alım satım örneğe bakılarak ya da buna gerek duyulmadan yapılır. Teslim ile ödeme hemen yapılmayabilir. Bu durum borsa alışverişine "hazır para-hazır mal" kuralına göre iş görülen pazarlarda rastlanmayan bir hareket ve esneklik kazandırır.

Borsalar, ekonominin arz ve talep mekanizmasının sağlam çalışmasını ve fiyatların oluşumunu sağlamak için kurulmuş toptan, misli eşya sürüm yerleridir. Pazar ve panayır gibi yerlerin aksine borsalar sürekli bir kuruluş niteliğindedir.

Borsaların başlıca özellikleri şunlardır
Borsa zamanı, borsada yapılan işlemlerin zamanını belirtmek için kullanılır. Öğlen borsası, akşam borsası gibi; 
Borsa gelenekleri, borsa işlemlerinde yasalar yanında uyulması zorunlu kuralardır; 
Kur tespiti, borsada kabul edilen fiyatların resmi bir kur tabelasına yazılması ve gazetelere duyurulmasıdır.

Borsa işlemlerinin özellikleri dolayısıyla, herkesin borsada çalışmasına izin verilmez. Borsada çalışacakların uzman olması aranır. Mal ve taşınır değerlerin borsa ticaretine kabulü ve borsa katoloğuna alınması belirli biçimlere bağlıdır. Borsalar devletin denetim ve gözetimi altında çalışır. Türkiye’de tüzel kişiliği olan yasal kuruluşlar niteliğindedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.