Boğulmak Nedir

29.11.2019
893
Boğulmak Nedir

Boğulmak havasız kalarak ölme. Anatomide, bir bağırsak parçasının fıtık kanalından çıkarak içeri geri dönememesi durumuna da boğulma denir. Pek çok boğulma nedeni olabilir: 1. Mekanik engelle boğulmada; solunum yollarını tıkayan, akciğerlere bası yapan ya da akciğer alveollerini tıkayarak hava alışverişini önleyen tüm durumlar söz konusudur.

Boğazın sıkılması, solunum yollarının su ile dolması, asılma, yabancı madde ile solunum yollarının tıkanması yada difteri, allerjik ödem gibi hastalıklarla, soluk borusunun tıkanması, akciğer zarı içinde hava yada su toplanması (pnö-motoraka, plârezi) ve akciğerin zatüree gibi hastalıkları mekanik boğulmaya yol açar. 2. Solunum merkezinin çalışmaması ya da solunum kaslarının felci ya da sinirlerinin felci sonucu boğulma, solunum merkezi anestezi fazlalığı, beyin kanaması ya da elektrik çarpması gibi durumlarda felç olur. 3. Oksijeni az havada solunum sonucu boğulma, yükseklerde ya da uzay çalışmaları gibi özel durumlarda olabilir. 4. Zehirli gazlarla boğulmada, karbongazı, havagazı, klor gibi gazlar sayılabilir.

Zararlı gazlardan karbon dioksit ve havagazı ile boğulmada uyuklama durumu ve koma görülür. Klorla zehirlenmede ise tahriş edici olduğundan şiddetli öksürük olur. Boğazı tıkayan engelin ortadan kaldırılmasıyla boğulma önlenir. Su ile boğulmada yapay solunum ve kalbe dıştan masaj yapmak koşuldur. Elektrik çarpmalarında da ağızdan ağıza yapay solunum uygulanır. Zehirli gazlarla boğulmada hastayı açık havaya çıkartma ya da varsa derhal oksijen verme en iyi yöntemdir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.