İlk Bitkilerin Bulunuşu Nedir

04.12.2019
1.055
İlk Bitkilerin Bulunuşu Nedir

Bitkilerin Bulunuşu Çok eski çağlardan beri uzak ülkelere yapılan yolculuklar, yeni yerlerin bulunuşu, birçok yeni bitkinin de, o zamana dek bilinmedikleri yerlerde yetiştirilmesine olanak sağlamıştır, örneğin Romalılar çok uzak ülkelerden süs bitkileri getiriyorlardı. Haçlı seferleri doğu ülkelerinde yetişen birçok güzel bitkinin Avrupa ülkelerinde de yetiştirilmesine neden olmuştur.

Günümüzde, hemen hemen bütün çiçekçilerde bulunan, Dianthus adlı küçük karanfil Kudüs’ten getirilmiştir. Günümüz bitkibilimcileri, özellikle ilâç yapımında kullanılan pek çok, az bulunur bitki türünün varlığının korunmasını, bunları manastırlarda yetiştirmeyi başaran ortaçağ din adamlarına borçludur. İtalya Akdeniz-deki konumunun özelliği nedeniyle, yüzyıllar boyunca bitki alımında ve satımında önemli ticaret merkezlerinden biri olmuştur. öyle ki onbeşinci yüzyıldaPadova, Pisa, Bologna ve Palermo’da büyük bitki yetiştirme bahçeleri kurulmuştur. Ama Amerika’nın bulunuşundan sonra ispanya, Portekiz, ingiltere, Hollanda, Fransa gibi büyük sömürge imparatorlukları kurmuş olan ülkeler yüzünden, italya bitki ticaretindeki önemini yitirmiştir.

Yasemin, Vasco da Gama’nın seferi sonucunda Asya’dan Avrupa’ya getirilmiştir. Bunun gibi lale, istanbul’dan bir Avusturya elçisi tarafından gizlice "kaçırılmıştır". Kuzgunkılıcı Çin’den, sardunya çiçeği Güney Afrika’dan getirilmiştir. Patatesin Amerika’dan getirilmesi onyedinci yüzyılda gerçekleşmiştir. Aynı dönemde mısır ve domates de Avrupa’ya girerek Avrupalıların beslenme alışkanlıklarında köklü değişikliklere neden olmuştur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.