Bitki Nedir

01.12.2019
948
Bitki Nedir

Bitki Bittiği yerde kökleriyle tutunarak gelişen, döl veren, ömrünü tamamladıktan sonra da kuruyarak varlığı sona eren yosun, ot, ağaç gibi canlı varlıklara verilen genel ad. "Bitki" terimi genel anlamda kök, gövde ve yaprakları olan gelişmiş türler için kullanılır. Oysa bitki tanımı, Amerika’da Kaliforniya’da yetişen yüz metre uzunluğundaki sekoya ağaçlarından,diatomea gibi yalnız mikroskopla görülebilen tekhücreli yosunlara dek uzanan, son derece çeşitli cinsleri ve türleri kapsar.

Taşıllar üzerinde yapılan incelemeler, ne bitkilerin kesin olarak hangi devirde ortaya çıktığı konusunda, ne de başlangıçtaki görünüşlerinin nasıl olduğu konusunda yeterli bilgi vermekten uzaktır. Bu olumsuzluklara karşın bitkibilimciler suyosunları-nın bir milyar yıl önce var olduğunu ve ilk kara bitkilerinin de yaklaşık 500 milyon yıl sonra ortaya çıktığı görüşündedirler. En azından 350 milyon yıl önce yeryüzündeki kimi bölgelerin atkuyruğu ve eğreltiotlarıyla kaplı olduğu bilinmektedir. Bu döneme "karbon devri" adı verilir. Bunun nedeni ilk ağaçların ve onları izleyen kozalaklı türlerin bugün "kömür" adını verdiğimiz, son derece geniş organik madde katmanlarını oluşturmuş olmalarıdır.

Çiçek açan bitkilerin yeryüzünde ilk ortaya çıkışları yaklaşık yüz milyon yıl öncesine rastlar. Çiçek açan bitkiler süreç içinde başkalaşarak, çok sayıdaki bitki türlerini oluşturmuşlardır, insanları kuşatan karmaşık ve son derece çeşitli bitki dünyası, işte bu çok uzun süren evrimin sonucudur. Söz konusu evrim sırasında pek çok türün soyu tükenirken, yine çok sayıda tür değişime uğramıştır.

Değişik bitki türleri, hayatta kalmak amacıyla çevrelerine uyum sağlamak için oldukça önemli değişimler geçirmişlerdir. örneğin çöl bitkileri, uzun süren kuraklık dönemlerine karşı koyabilmek için,, yağışlı dönemlerde "su biriktirme" özelliğini kazanmışlardır. Alp yıldızı gibi kimi bitkiler de, soğuktan korunmalarını sağlayan çok yoğun bir tüy tabakası ile örtülmüşlerdir. Enginar, devedikeni, gül gibi kimi bitkilerse diken ve iğnelerinin yardımıyla, ısırgan otu gibi türler de zehirli ya da yakıcı sıvı salgılama yoluyla doğal düşmanları olan otoburlardan kendilerini koruma yoluna gitmişlerdir.

YORUMLAR

 1. damla dedi ki:

  kısa diyoruzzzzzzzzz

 2. miraç dedi ki:

  hariiiiikkaaaaaaaa

 3. bilge M.A dedi ki:

  resimli olsaydı daha iyi olurdu yinede güzel olmuştu

 4. azize berk dedi ki:

  çok güzel elinize sağlık

 5. tuğba dedi ki:

  çok güzel elinize sağlık