Birmanya Nedir

30.11.2019
460
Birmanya Nedir

Birmanya Güneydoğu Asya’da federal bir devlet. Resmi adı Burma Birliği Sosyalist Cumhuriyeti’dir. Yüzölçümü 676.497 km2 Nüfusu 33.000.000’dur. Başkenti Rangun. Resmi dili Burmanca ya da Birmanca’dır. Halkın yüzde 80’i bu dili, geri kalanı Çeşitli dilleri (Tamil, Çin, hint, Şan, Karen, Kaşin, Kayah dilleri ) konuşur. Halkın yüzde 85’i Budist’tir. Birmanya Çin Hindi Yarımadası’nın batı kesiminde yer alır. Ülke kuzey, doğu ve batı yönden at nalı biçiminde sıradağlarla çevrilidir. Ortada kuzeyden güneye doğru îrravadi Irmağı’nın suladığı büyük bir ova uzanır.

Dağlan hep ormanlarla kaplıdır. Ülkede uzun ve nemli bir muson iklimi egemendir. Özellikle ormanla kaplı çevre dağlarda yağış fazladır (Arakan Yoma’da 5 m3 den fazla), Nüfusun çoğunluğu iki büyük kentin (Mandalay ve Rangun) bulunduğu orta ovalarda yaşarlar, uçlarda ise federe devletler halinde örgütlenmiş olan çeşitli etnik topluluklar yer alır. Ekonominin temelini tarım o-luşturur. îrravadi deltasının 19. yüzyılda gerçekleştirilen sulama düzeni burayı büyük bir pirinç üretim alanı haline getirmiştir. Üretilen pirincin bir kısmının (9 milyon ton) dışsatımı yapılır.Ülkenin tarihsel merkezi olan Mandalay Bölgesi’nde ise başka ürünler (pamuk, darı, yerfıstığı, şekerkamışı) yetiştirilir.

Ormanlardan tik ve bambu ağaçları elde edilir. Kalay, kurşun, çinko ve petrol bulunmasına karşılık, ülke sanayi bakımından henüz gelişmemiştir. Mongoloid bir ırk olan Bir-manlar 9. yüzyılda Tibet’ten gelerek îrravadi Boyu’na yerleşmiş, kralları Anavrat 11. yüzyılda tüm delta kesimine egemen olmuştur. Budizm de bu sıralarda benimsenmiştir. 19. yüzyılda ingilizler Birmanya’yı işgal ederek sömürgeleştirmişlerdir. Ülke 1948’de bağımsızlığına kavuşmuştur.

Ülkenin başlıca kentlerinden başkent Rangun’un nüfusu 3 milyonun üstünde, Mandalay’mki yarım milyon dolayındadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.