Atatürkün Sağlık Alanında Yaptığı Yenilikler Nedir

03.12.2019
2.808
Atatürkün Sağlık Alanında Yaptığı Yenilikler Nedir

Atatürkün Sağlık Alanında Yaptığı Yenilikler 23 Nisan 1920’de yeni Türk Devleti kurulunca, sağlık hizmetleri devlet hizmeti olarak ele alındı ve Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı kuruldu. Böylece sağlık ve sosyal yardım işleri devlet bünyesinde toplanmış oldu.

Atatürkün Sağlık Alanında Yaptığı Yenilikler 1923 yılında sağlık hizmetleri ülke genelinde yaygınlaştırılırken, ilk yıllarda koruyucu hekimliğe önem verildi. 1924’te alınan bir kararla Ankara, İstanbul, Sivas, Trabzon, Erzurum ve Diyarbakır’da örnek hastaneler yaptırıldı. Bu hastanelere bulunduğu ilin adı ile birlikte Numune Hastanesi adları verildi. 1930 yılında çıkarılan Umumî Hıfzısıhha Kanunu’nda koruyucu sağlık hizmetleri yönünde önemli düzenlemeler yapıldı. Ülkenin her yerinde yeni hastaneler ve dispanserler açıldı. 

Atatürkün Sağlık Alanında Yaptığı Yenilikler 1933’te açılan İstanbul Üniversitesi bünyesindeki tıp fakültesinin eğitim programlarının geliştirilmesine önem verildi. Kolera, veba, tifo, çiçek, kızamık, menenjit, verem ve sıtma gibi birçok bulaşıcı hastalıklara karşı sistemli bir mücadele başlatılarak bu hastalıkların sağlık kuruluşlarına bildirilmeleri zorunluluğu getirildi. Bu hastalıkların tedavisinin parasız yapılabilmesi için kararlar ve tedbirler alındı. Ankara’da açılan Hıfzısıhha Enstitüsü’nde üretilen aşılar bütün yurda dağıtıldı.

Atatürkün Sağlık Alanında Yaptığı Yenilikler Sınırlarda sağlık kontrolleri artırılarak bulaşıcı hastalıkların ülkeye girmemesi için tedbirler alındı. Bataklıklar kurutuldu. Kızılay teşkilatı devletin desteği ve halkın bağışlarıyla güçlendirildi. Bu sayede Kızılay, daha çok kişiye yardım etme olanağını elde etti. Böylece sağlık hizmetlerini üstlenen devlet, Cumhuriyet’in ilk yıllarından itibaren sağlık alanında birçok başarı elde etti.

YORUMLAR

 1. Anonim dedi ki:

  Bence yeterince uzun olmuş.

 2. Anonim dedi ki:

  daha fazla bilgi olsaydı iyi olacaktı

 3. sinem dedi ki:

  daha fazla yorum yokmu acabaaaaaaaaaaaa

 4. rana dedi ki:

  detaylı olsaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

 5. senoş dedi ki:

  daha fazla detaylı anlatımlı daha geniş düşünceli olsa daha iyi olurdu.

 6. senoş dedi ki:

  daha fazla bilgiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii istiyorummmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm.

 7. Anonim dedi ki:

  bencede detaylı bir bilgi verilmeliydi

 8. burak dedi ki:

  detaylı bilgi olsa daha iyi olurdu bence

 9. inimom dedi ki:

  Daha fazla yokmuuu

 10. Anonim dedi ki:

  kısaltın

 11. salim dedi ki:

  özet yaparsanız iyi olur adana karataşşşşşşşşşşşşşşş

  mmmmmeeeeessssiiiiii

 12. pofuduk dedi ki:

  biraz daha az yazaydınız daha ii olurdu ççok yazmışşınız Allah razı olsun

 13. Anonim dedi ki:

  daha fazla bilgi lütfen haşim ünal yozgat sarıkaya

 14. seda dedi ki:

  biraz daha bilgi olsa iyi olurdu