İnternetin Tarihçesi Nedir

02.12.2019
1.348
İnternetin Tarihçesi Nedir

Internet, ilk olarak 1969 yilinda Amerika Birlesik Devletleri’nde, ABD Savunma Bakanligi’na bagli olarak çalisan ARPA (Advanced Research Projects Agency) adli kurum tarafindan, herhangi bir nükleer savas durumunda askerî birimler arasinda hiç kesintiye ugramayacak bir iletisim agi kurmak amaciyla ARPANET adiyla bir bilgisayar agi olarak kuruldu.

1970’li yillarda kamunun yaninda özel sektörde Internet agi kurma çalismalarina basladi. ARPANET’i basta USENET, BITNET ve UUCP adiyla diger aglar izledi. 1980’li yillarda NSFNET (National Science Foundation Network) kuruldu. NSFNET, NSF’nin sahip oldugu bilgisayarlari arastirma kuruluslarina ve üniversitelere açarak önemli bir adim atmis oldu.

Bu sayede sisteme bagli bir makinenin digerine baglanmasini saglayan bir sistem olusturuldu (Gürkan 2001: 4). 1990’li yillarin ilk yarisinda bilinen anlamiyla Internet kuruldu. Daha sonra Internet ticarî ortamlarda kullanilmaya baslandi. Bu amaçla CIX (Commercial Internet Exchange) kuruldu. Günümüzde özellikle bilgisayar teknolojisindeki hizli gelismeler Internetin her geçen gün daha gelismesini saglamaktadir.

Ülkemizde Internetin kullanima baslamasi 1993 yilinda olmustur. Ilk yillarda oldukça az bir kitle tarafindan kullanilmaya baslanan Internet, özellikle donanim fiyatlarindaki düsüsler, Internet servis saglayicilarinin çogalmasi ve Internette Türkçe içerikli sitelerin olusturulmasi ile büyük bir hiz kazanmistir (Gürkan 2001: 5). Ülkemizde her yil 9-23 Nisan tarihleri Internet Haftasi olarak belirlenmistir

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.