İnternet Nedir

   29.11.2019
   1.490
   İnternet Nedir

   İnternet Bilgisayar teknolojisi her alanda oldugu gibi egitim alaninda da büyük gelismelerin olusmasina etken olmustur. Özellikle Internet sayesinde egitimde hem içerik açisindan, hem de ögrenmeögretme ortamlari açisindan büyük gelismeler yasanmistir. Egitim ortamlarini bu denli degistiren Internet nedir? Internet dünyanin en büyük bilgisayar agidir.

   TCP/IP denen Internet protokolü ile dünya üzerindeki bütün bilgisayarlar birbirine baglanabilmektedir. Internet, dünya üzerinde mevcut milyonlarca agin birbiriyle ortak bir protokol çerçevesinde iletisim kurmasini ve birbirlerinin kaynaklarini paylasmasini saglayan iki ya da daha fazla yerel ya da genis alan agi arasinda kurulan kaynak kümesidir (MEB 1999, 291). Internet herhangi bir kisi ya da kuruma ait olmayip, dünyanin ortak olarak kurdugu ve gelistirdigi bir sistemdir.

   Dolayisiyla da Internet ortaminda istediginiz serbestlikte hareket edebilirsiniz ama bu her istediginizi yapabilirsiniz anlaminda degildir. Her ülkenin gerek bilgi verme ve gerekse de bilgi almada belli kural ve düzenlemeleri vardir. Internet üzerinde bilgi, hem nitelik, hem de nicelik olarak sürekli artmaktadir. Özellikle Internetteki bilgilerin kolay güncellenebilir olmasi, bilginin nitelik ve nicelik açisindan artisini daha da hizlandirmaktadir. Bugün milyarlarca sayfa ile ifade edilen bilgi bütünü Internet ortaminda kullaniciya sunulmustur ve bu bilgi her geçen gün artmaktadir. Internetin egitim sistemine girmesi, egitimin yapisal anlamda degismesine neden olmustur.

   Internet sayesinde bilgiye ulasma yollari degismis, bilgi kaynaklari çesitlenmistir. Geleneksel egitimde en büyük bilgi kaynagi kitaplar iken; Internet araciligiyla dünya üzerindeki bütün bilgi kaynaklarina aninda ulasilabilmektedir. En yeni bilgilerin Internet ortaminda sunulmasi ile ögrenme ortamlarinda güncel bilginin kullanilmasi saglanabilmektedir. Dünyadaki bütün kütüphanelere, arastirma kurumlarina ve diger bilgi merkezlerine Internet ile aninda ulasilabilmektedir. Geleneksel egitim sisteminde geçerli olan egitim mekâni ve zamani Internet sayesinde degismistir.

   Özellikle Internet ortaminda sürdürülen egitim etkinlikleri sayesinde istenilen yerde ve zaman diliminde bilgiye ulasilabilmektedir. Internet; ögrenme-ögretme ortamlarinda ögrencinin kendine özgü bilgi bütününü olusturmasina, ögrenciler arasinda bilgi paylasimina, ögrencilerin ögrenme hizlarinin artmasina, ögretmenin sinif ortamina güncel ve dogru bilgiyi sunmasina ve ögrenci ile ögretmen arasinda bilgi alisverisine olanak tanimaktadir.

   YORUMLAR

   1. Derya dedi ki:

    Aynen bu bilgi çok iyi

   2. Damla dedi ki:

    Gerçekten çok işime yaradı