Biber Nedir

   28.11.2019
   667
   Biber Nedir

   Biber patlıcangillerden sebze olarak yenen, kurutulduktan sonra bahar olarak kullanılan bir bitki. Sapı silindirimsi, yaprakları uzun saplı ve sivridir, çiçekleri beyaz renkte olan bitkinin koni biçimindeki meyvesinin üstü kaygan ve parlaktır.

   Biber adı verilen bu meyve C vitamini bakımından zengindir. Deri üzerinde yakıcı etki bırakan kapsaisin alkaloidi taşır. Tatlı’ ve acı meyveleri için yetiştirilen bitkinin anayurdu Güney Amerika’dır. Türkiye’de bol yetiştirilen biberin uzun yeşil biber, dolmalık biber, çarliston biberi gibi çeşitleri vardır. Ülkemizin yıllık biber üretimi 580000 ton (1980) dolaymdadır.

   Biberin Faydaları ve Yararları: İştahı açar, mideyi kuvvetlendirir ve hazmı kolaylaştırır. Romatizmaya iyi gelir. Kanamaları önler. Cinsel arzuyu arttırır. Kırmızı biber, insanı ferehlatır ve nefes yollarını açar. Bronşit ve grip gibi hastalıklarda faydalıdır. Damar tıkanıklığı ve kalp hastalıklarına karşı koruyucudur. Acı biber, İştah açar. Akciğerleri temizler ve balgam söktürür. Eklem iltihaplanması, diş ve boğaz ağrıları, romatizma, sindirim sistemi bozuklukları, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarda faydalıdır.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.