Beyzbol Nedir

02.12.2019
746
Beyzbol Nedir

Beyzbol özellikle Amerika’da yaygın olan bir spor türü. Hoboken’da, (New-Jersey, ABD) Amerikalıların ulusal sporu beyzbolun tarihi}®’ ilgili bir olayı gelecek kuşaklara ulaştırmak için dikilen bir taşın üstündeki bronz levhada şunlar yazılıdır. "10 Haziran 1846 yılında ilk beyzbol maçı, New York ve Knickerbokers takımları arasında buraya Elysian Fields alanında oynanmıştır". Bu tarih beyzbolün başlangıcı konusunda ilgililerin görüş birliği ettikleri tek tarihtir.ilk beyzbol maçı konusunda ileri atılan diğer tarihler halâ tartışma konuşudurlar.

Kimileri beyzbolün ingiltere kökenli olduğunu, onsekizinci yüzyıl başlarında New England’a getirilen "rounders" adındaki bir oyundan ya da kriketten kaynaklandığını savunurlar. Olaya daha "milliyetçi" bir açıdan bakanlarsa, beyzbolün bütünüyle Ameri-, ka’da yaratıldığını öne sürerler. Beyzbol konusunda öne sürülenlere kesinlik kazandırmak, bu sporun tarihini yazmak için 1907 yılında bir komisyon kurulduğu bilinmektedir. Bu komisyonun hazırladığı rapora göre, modern beyzbol, 1839 yılında cooperstown’da (New York), Albert Doubleday adında bir meraklının, elmas biçimindeki ilk oyun alanını çizmesi ve ilk temel kuralları belirlemesiyle doğmuştur.

Alexander Joy Cartvvright ise, 1845 yılında ilk beyzbol kulübünü kurup, kullanılandan başka bir teknik yönetmelik hazırlayarak, yukarıda sözü edilen 1846 yılındaki maçı düzenleyerek ve beyzbolün ABD ile Hawai’de yayılmasını sağlayarak "modern beyzbolün babası" ünvanmı almaya hak kazanmıştır. Öncüler döneminden sonra beyzbol hızla gelişmiştir. 1876 yılında ilk federasyon ve ulusal lig kurulmuş. Bunu 1882 yılında kurulan Amerika ligi izlemiştir. Bugün bu ikisinden başka National Association of Professional Lea-gues (Profesyonel Ulusal Ligler Federasyonu) adlı kuruluşun denetlediği irili ufaklı altmışa yakın lig vardır, iki önemli federasyon tarafından düzenlenen şampiyonalarda kazanan takımlar, her yıl.

Dünya Şampiyonluğu anlamını içeren kupayı (World Crow) almak için Global World Series denilen, yedi takımdan oluşan bir turnuva finalinde karşılaşırlar. 1945 yılından sonra Amerikalı askerlerce Asya ve Avrupa’da geniş bir yaygınlığa kavuştuğu halde beyzbolün vatanı ABD’dir. 1939 yılında Amerika’nın Coopers-town kentinde bir beyzbol müzesi kurulmuştur. Amerikan spor müzeleri içinde en çok ziyaretçi toplayan müze, beyzbol hayranları için adeta bir tapmak gibidir. Ellili yıllarda, beyzbolün giderek yaygınlaşması sonunda, bu sporu kadınlar da yapmaya başlamış (softbol) ve bir federasyon kurulmuştur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.