Beyincik Nedir

27.11.2019
1.139
Beyincik Nedir

Beyincik kafatası içinde, beyinin arka alt tarafında yer alan sinir kütlesi. Arka beyin de denir. Beynin ikinci büyük bölümüdür, daha az kıvrımlı iki parçadan oluşur. Beyinciğin yüzeyi gri, içi ise daha çok beyaz ve yer yer gri hücrelerden oluşur. En önemli görevi vücudun dengesini sağlamasıdır. Bunu yaparken gözlerden ve denge organlarından, ya da iç kulaktaki yarım daire kanallardan destek alır.

Bu organlardan çıkan uyarılar beyinciği çevrenin durumuna göre olmamız gereken konuma ayarlar. Buna karşılık beyincik de vücudu dengede tutacak kasları kasılı durumda tutar. Gözler kapalıyken iş yapmak güçleşir, denge kaybolabilir. Beyincik kas etkinliğini denetlemekle beyine yardımcı olarak çalışır. Beyinciğin bir kaç önemli görevi vücudun kas gerilimini sağlamaktır. Beyinciğin yardımı olmazsa beyinden gelen dürtüler düzensiz vücut hareketlerine neden olurdu. Beyincik kaslara giden uyarıları daha da kuvvetlendirir ve kas gerilimini sürdürür.

Beyincik bir kas kasılmasını başlatamaz, fakat kasların kısmi kasılma durumunda kalmasını sağlayabilir. Vücut kaslarının gergin durarak vücudun ayakta kalmasının sağlanması bilgimiz dışında olmaktadır, çünkü beyincik bilinç düzeyi altında hareket etmektedir. beyincik zedelendiğinde kas hareketlerinde ya da duyularda bir bozukluk olmayabilir, fakat denge bozukluğu ve hareketlerde uyumsuzluk ortaya çıkar. Yaşadıkları sürece insanlardan daha çok dengeye gereksinme duyan balıklar ve kuşların beyinciği insanlarınkine göre daha gelişkindir. Beyincik içine yayılmış olan sinirler dallı-bu-daklı bir ağaç görünümündedir, bu yüzden beyincik kesiti hayat ağacı görünüşündedir.

YORUMLAR

  1. üüüaa dedi ki:

    Çoook teşekkürler

  2. fadik dedi ki:

    çok güzel anladım teşekkürler