Claude Bernard Nedir

   28.11.2019
   636
   Claude Bernard Nedir

   Claude Bernard (1813-1878), Fransız fizyolog. Eczacı çıraklığı yaptığı yıllardan en büyük tutkusu oyun yazarı olabilmekti. Daha sonra tıp öğrenimine başladı ve 1843’i öğrenimini tamamladı. 1853’ie Sorbonne’da kendisi için kurulan genel fizyoloji kürsüsü profesörü oldu.1869’da Fransız Akademisi’ne seçildi. Bir çok kez Bilimler Akademisi Deneysel Fizyoloji "ödülü’nü aldı.

   1849’da Legion d’Honneur nişanı verildi. 1843′ tekı tezinde genel sindirime ilişkin bulgularını sergiledi. Sindirim olayının önemli bölümünün incebağırsakta gerçekleştiğini, pankreas salgısının sindirimdeki rolünü ilk kez Bemard açıkladı. Bemard’ın araştırma alanı deneysel tıbbın ve fizyolojinin bir parçasıdır. Zamanın kısıtlı teknolojisiyle vardığı sonuçlarla, deneysel tıbbın kurucusu sayılır.

   Başlıca eserleri: Du suc gastrique et de son role dans la nutrition {Mide Özsuyu ve Beslenmedeki rolü Üstüne, 1843), Lecons sur les proprietes des tissus vivants (Canlı Dokuların Özellikleri Üstüne, 1866), Leçons sur le dia-bete et la giycogenese animale (Şeker Hastalığı ve Hayvanlarda Gilikojen Metabolizması Üstüne, 1877).

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.