Gebelikte Cinsellik Nedir

   26.11.2019
   559
   Gebelikte Cinsellik Nedir

   İncelediğimiz gibi gebelik süresince kadının cinsel yaşamında çeşitli değişiklikler izlenmektedir. Sağlıklı olan bir kadının gebelikle ilgili tıbbi bir sorunu ortaya çıkmadığı müddetçe cinsel ilişki sayısında herhangi bir kısıtlama yapmasına gerek” yoktur.

   Cinsel ilişkiden sonra kasıklarda ağrı veya birleşmeden sonra dölyatağından kanamanın saptanması hallerinde hekimin klinik bulgu ve önerisine göre cinsel ilişkiden kaçınmak gerekebilir.

   Eğer hastada “düşük tehdidi” denen klinik tablo saptanmışsa, hastanın dölyatağının kasılmalarına neden olan orgazmdan kaçınması gerekmektedir. Diğer bir deyimle hastanın cinsel perhizde bulunması, yani cinsel ilişki ve mastürbasyondan kesinlikle uzak durması gerekir. Bu, genellikle gebeliğin ilk üç ayında görülen bir durumdur.

   1983′te San Francisco, California’dan Prof. Heberle gebelik sırasında dölyatağı içine hava girmesinin bebeğe ve anneye zarar verebileceğinden, dölyatağına hava kaçmasına neden olabilecek davranışlardan yani cunnilinetus’tan kaçınılması gerektiğini belirtmiştir.

   Bazı hastalar genellikle gebeliğin on ile yirmi dördüncü haftaları arasında ağrısız bir şekilde düşük yaptığını belirtir. Böyle bir geçmişi olan hastada yeni bir gebelikte, bu dölyatağı boynu (cervix) yetersizliği nedeniyle, 14-16. haftalar arasında dölyatağı boynuna özel bir dikiş (cerclage okunuşu: serkılaj) yapılır. Bu girişimden sonra hastaya uzun müddet hastalığın önemine göre cinsel birleşmede bulunmaması önerilir. Tehlike azaldıktan sonra, penisin dölyatağı ağzını zorlayabileceği klasik kadının sırtüstü yattığı cinsel birleşme pozisyonu yerine, kadına diz dirsek pozisyonu önerilir.

   Görüldüğü gibi, gebelikte cinsel birleşme ve uyarının yasaklanmasının nedeni, orgazm sırasında dölyatağını kasılmalarının doğum sancısı kasılmalarına dönüşerek düşüğe veya erken doğuma neden olmasını önlemektir.

   Goodlin ve arkadaşları gebelerde yaptıkları araştırmalarda (Obstetrics and Gynecology 38,1971,916-920) cinsel birleşmeden sonra, orgazm olmadan dahi gebelerin %16’sının dölyatağı kasılmaları hissettiği, orgazma ulaşanların ise %50’sinin bu kasılmaları hissettiğini saptadılar. Bu araştırıcılara göre gebeliğin sekizinci ayından sonra görülen erken doğum sancılarının başlaması ve su kesesinin erken patlamasında neden olarak vakaların %15′inde cinsel birleşme gösterilmektedir. Geçmişinde düşük ve erken doğum olanlarda bu oran %21′e çıkmaktadır.

   Gebelikte cinsel birleşme ve uyarımların yasaklandığı diğer önemli bir neden ise gebelikte görülen kanamalardır. Bazen hasta hiçbir şey yapmadan, durup dururken kanama başlar. Placenta previa veya marginalis dediğimiz bu gibi durumlarda placenta, yani bebeğin dölyatağı içinde beslenmesini sağlayan son (eş) dediğimiz kısım normal yerleşim bölgesi dışında dölyatağı ağzı yakınında veya dölyatağı ağzını kaplayacak şekilde gelişmiş olur ve hiç beklenmedik bir anda kanamaya neden olabilir. Bu gibi hallerde gerekli tıbbi yöntemlerin uygulanmasında veya müşahade sırasında kesinlikle cinsel birleşme ve uyarı yasaklanır.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.