Bayram Nedir

03.12.2019
689
Bayram Nedir

Bayram ulusça kutlu sayılan gün ya da günler. Ülkemizde bayramlar, dinsel ve ulusal olmak üzere iki sınıfta toplanır: Şeker Bayramı (Ramazan Bayramı) ve Kurban Bayramı adlı iki dinsel bayram vardır. 

Arabi aylardan Şevval’in ilk üç günü Şeker Bayramı, Zilhicce’nin 10, 11, 12, 13. günleri de Kurban Bayramı olarak kutlanır. Ulusal bayramlarımızdan 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı, Atatürk’ün Kurtuluş Savaşını başlatmak üzere 1919’da Samsun’a çıkışının yıldönümüdür ve resmi tatil günüdür. Çeşitli kurumlarca düzenlenen spor gösterileri ile kutlanır. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı; 1923’te Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun yıldönümüdür. Okulların ve ordunun düzenlediği tören ve gösterilerle kutlanır. 

28 Ekim günü resmi tatildir. 30 Ağustos Zafer Bayramı; 1922’de Büyük Taarruz’un zaferle sonuçlanmasının yıldönümüdür ve resmi tatil günüdür. Cumhuriyet Bayramında olduğu gibi çeşitli tören ve gösterilerle kutlanır. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı; 1920’de TBMM’nin açılışının yıldönümüdür. Yalnız ilkokullar-ca düzenlenen tören ve gösterilerle kutlanır. 12 Eylül 1980 harekâtından sonra 27 Mayıs Hürriyet ve Anayasa Bayramı, 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı ve 1 Mayıs Bahar Bayramı kaldırıldı. 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda, ilkokullar dışında bir günlük resmi tatil uygulaması önce kaldırıldıysa da sonradan bir günlük resmi tatil uygulamasına dönülmüştür.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.