Bayrak Nedir

28.11.2019
726
Bayrak Nedir

Bayrak bir ulusa, belli bir topluluğun niteliğine ya da başkaca herhangi bir kavrama işaret olmak üzere göndere, dalgalanacak biçimde çekilen, renk ve biçimle özelleştirilmiş, genellikle dikdörtgen biçiminde kumaş. Bayrak çoğunlukla şali demlen yünlüden yapıldığı gibi, ipek ya da başka kumaş türlerinden de olabilir. Çoğunlukla bir göndere çekilmiş olarak kullanılır. 

Göndere çekilmiş bir bayrak gönderi ya da direği, gönder tepeliği, makara, bayrak salvosu, bayrak uçkurluğu, bayrak genişliği, bayrak boyu, uçkurluk kenarı, uçum kenarı, bayrağın üst kenarı, bayrağın alt kenarı, bayrağın merkezi, bayrağın mihveri. Flama, fors, flândra ve sancak da bayrak kavramı içinde sayılabilir. Bayraklar genel formları yanında rengi, iç bölümlenmesi, üzerindeki amblem ya da sembolleriyle de birbirinden ayrılırlar. 

Bayrakların biçim ve kullanılma yöntemi genellikle özel bir yasa ile saptanır. Türkiye Cumhuriyeti’nin simgesi olan kırmızı zemin üzerine ay yıldızlı bayrağın biçim ve kullanımıyla ilgili konular 29.5.1936 tarih ve 2994 sayılı yasa ve 29.7.1937 tarih, 7175 sayılı kararnameyle yürürlüğe konan tüzük ile saptandı. Bugünkü bayraklara benzer ilk bayraklar Çin ve Hindistan’da kullanıldı. 

Müslümanlıkla birlikte Araplar da bayrak kullanmaya başladılar. Muhammed’in bayrağının siyah olduğu söylenir. Müslümanlık öncesi Türk devletleri damga, tuğ diye adlandırılan bayraklar kullandılar. Hun devleti bayrağında bir kurt simgesi yer alıyordu. Anadolu Selçukluları kara bayrak kullanıyorlardı. Sultan Gıyasettin Mesut’un Osman Gazi’ye gönderdiği uç beyliği bayrağı ise beyaz renkteydi. 

Osmanlıların erken dönemlerinde beyaz bayrak kullandıkları anlaşılmaktadır. XV. yy’m başlarında ise Osmanlı Devleti Alaşehir dokuması kırmızı bayrak kullandı. XVI yy’da yeşil, kırmızı, sarı bayrakların kullanıldığı görülmektedir. Türk bayrağında düz kırmızı renk üzerine ay ve yıldız biçimi ilk olarak III. Selim döneminde görüldü. III. Selim ve II. Mahmut döneminde yıldız sekiz köşeliydi, ilk kez köşeli yıldız Abdülmecit döneminde kullanılmağa başlandı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.