Baykuş Nedir

   05.12.2019
   789
   Baykuş Nedir

   Baykuş baykuşgillerden çeşitli kuş cinslerinin ortak adı. Yırtıcı gece kuşlarıdır. Dünyanın hemen her yerinde yaşarlar. 12 cins ve 24 türü vardır. Büyük başlı, kısa vücutlu, uzun kanatlı, kısa kuyrukludur. Gagası kısa, çengel gibi kıvrıktır. 

   Bacakları kısa ve genellikle tüylüdür, dış parmaklan geriye dönebilir, avına sapladığı sivri ve kıvrık tırnakları vardır. Kursağı yoktur, kör bağırsakları uzundur. Gözbebekleri çok iri, gözleri hareketsiz gibidir. Boyun omurları hareketlidir. Başını 270° döndürebilir, işitme organları çok gelişmiştir. Tüyleri yumuşak, genellikle ağaç kubuğu rengindedir. Kanatlarının birinci uçma telekleri tarak şeklini almıştır, böylelikle geceleri avlanırken ses çıkarmadan avının üstüne çullanabilir. 

   Orman, dağ, kayalık, bataklık, bahçelerde yaşadıkları gibi, yerleşik alanlarda, terkedilmiş binalarda da barınır. Yumurtalarını toprağa bırakır, toprakta kuluçkaya yatarlar. Başka kuşların yuvalarına da yumurtalarını bıraktıkları olur. Besinleri arasında küçük memeliler, kurbağa, kertenkele, solucan; ayrıca atmaca, kerkenez, şahin gibi kuşlar vardır.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.