Kurbağanın Başkalaşımı Nedir

Kurbağanın Başkalaşımı: Yalnızca böcekler değil örneğin kurbağa ve deniz kurbağası da başkalaşım geçirirler, ipek böceğinin başkalaşımı bir koza içinde gerçekleşirken, kurbağaların ki açıkta, göz önünde oluşur, iribaş olarak adlandırılan kurbağa yavruları tıpkı balıklar gibi su içinde yaşar, beslenir ve soluk alırlar, iki üç ay geçince, önce arka ayaklar daha sonra da ön ayaklar biçimlenmeye başlar.

Başla gövde arasındaki orantı değişir, kuyruk kısalır, iskelet oluşur, solungaçlar kaybolarak yerine ciğerler gelişir. Kısaca bütün iç organlar büyük bir değişime uğrar.

Küçük bir iribaş yumurtadan çıktıktan birkaç hafta sonra karada ve suda sürdüreceği yaşamına ayak uydurmaya başlar. Normal bir kurbağa görünümünü kazanması için on yıl gibi, kurbağa boyutlarında bir hayvan için uzun sayılabilecek bir sürenin geçmesi gerekir.

56 thoughts on “Kurbağanın Başkalaşımı Nedir

  1. walla kim yaptıysa elleri dert görmesin kısa ve güzel benim için bana çok yardımcı oldu allah razı olsun başka hiç biryerde yokk :))))

  2. Teşekkür ederim bu benim en zor ödevimdi allah razı olsun kim yaptıysa elleri dert görmesin

  3. Vallaha Bu yazılar benim hayatım demektir.Bu Benim en önemli ödevimdi kim yaptıysa çok teşekkür ederim ALLAH RAZI OLSUN.TUTTUĞU ALTIN ETSİN İNŞALLAH

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.