Başkalaşım Nedir

Başkalaşım Kimi hayvanların embriyon aşamasından sonra başlayıp ergin duruma gelinceye değin geçirdikleri değişikliklerin tümü. Fare, fil, timsah, zürafa, maymun ya da insan gibi farklı türdeki birçok canlının görünüşünü tanımlayan temel yapı, doğumdan ölüme dek geçen süre içinde fazlaca değişmez.

Bu canlılarda dış görünüşten başka, iç organlar da tümüyle biçimlenmiştir. Erginleşme döneminde görülen kimi ikincil özellikler dışında, uzun yıllar boyunca yalnızca kilo ve boyda bir farklılaşma göze çarpar. Küçük bir civcivin bile yumurtadan çıktığı anda kanatlarıyla, gagasıyla ve küçük pençeleriyle varolan yapısı, gelecekteki görünümüne kesin bir benzerlik gösterir.

Buna karşılık, kimi balıklar, su hayvanları, böcekler ve omurgasızlar gelişmiş örneklerinden çok farklı organlarla doğarlar. Erginleşip gerçek görünümlerini alıncaya değin uzun bir başkalaşım evresinden geçerler. Biyoloji uzmanları başkalaşımı, kimi canlıların embriyon evresinden ergin biçimlerini alıncaya değin geçirmek zorunda oldukları değişiklikler olarak tanımlarlar. Bir kelebek ya da bir kurbağa kendine benzer yavrular yerine, geliştikçe köklü değişimlere uğrayacak canlılar doğurur.

15 thoughts on “Başkalaşım Nedir

  1. teşekkür ederim performans ödevime çok yardımcı oldu… embriyo yuda doğru yazsaymışsınız iyiyimiş ama yinede işime yaradı

  2. Lütfen noktalama işaretlerine göre konuşun yoksa yorumlarınız silinecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.