Basketbol Nedir

   27.11.2019
   1.001
   Basketbol Nedir

   Basketbol iki takım halinde, belirli bir süre içinde, bir top ve sepet adı verilen, direklere bağlı iki ağ torbayla oynanan oyun. Bir basketbol takımı beş asil, beş de yedek oyuncudan oluşur. Oyunu iki hakem yönetir. Ayrıca top oyun dışı kaldığında süreyi durdurmakla görevli bir kronometre hakemi, sayıları not eden ve otuz saniyeyi hesaplayan iki masa hakemi, maç sırasında saha hakemlerine yardımcı olurlar.

   Bir takımın oyuncuları topu kaptıktan sonra en fazla otuz saniye içinde potaya atış yapmak zorundadırlar. Gecikme durumunda hücum hakkı karşı takıma geçer. Karşılaşma yirmişer dakikalık iki yarı halinde oynanır. Oyun sırasında yapılan başarılı atışlar iki, serbest atışlar sırasında yapılan başarılı atışlar ise bir sayı olarak değerlendirilir. 

   Oyuncular oyun alanı içinde serbestçe dolaşabilirler. Ancak ellerinde topla hareket edemezler. Topla hareket edebilmek için topu yerde sektirmek zorundadırlar. Bu harekete basketbol dilinde "dribling" adı verilir. Elinde top varken dribling yapmayan oyuncunun en azından tek ayağının yerde hareketsiz kalması gerekir.

   Oyun kurallarına ters düşen hareketler, topun karşı takıma geçmesiyle sonuçlanır. Karşı takım topu yan çizgiden sahaya sokarak oyunu başlatır. En sık yinelenen hatalar topsuz olarak, serbest atış alanı içinde (üç saniye koridoru) üç saniyeden fazla bulunmak, top eldeyken yürümek, otuz saniye içinde potaya atış yapmamak ve geri pas vermektir. 

   Topu süren oyuncu orta çizgiyi geçtikten sonra, topu çizginin gerisindeki bir takım arkadaşına atarsa bu durum geri pas olarak değerlendirilir ve oyun karşı takımın topu yandan kullanmasıyla yeniden başlar. Doğrudan karşı takım oyuncusuna yapılmayan hatalara teknik faul (teknik hata) denir, örneğin hücum alanını engellemek, karşı takım oyuncusunun üstüne yüklenmek ya da hakeme karşı çıkmak gibi. 

   Bu hatalar serbest atışlarla cezalandırılır. Yapılan hatanın, serbest atış olarak mı, yoksa topu yandan oyuna sokarak mı kullanılacağı, hatanın yapıldığı yere ve yapılış şekline göre hakem tarafından kararlaştırılır. Beşten fazla hata yapan bir oyuncu oyun alanını terk etmek zorunda kalır ve maç süresince bir daha oyuna giremez. 

   Bir yan ya da uzatma süresi içinde, oyuncularının yaptığı hata toplamı sekizi geçen takımın, daha sonraki bütün hataları serbest atışla cezalandırılır. Her yarıda takımların teknik adamlarının birer dakikalık iki mola alma hakkı vardır.

   YORUMLAR

   1. Gamze dedi ki:

    İnternette birde kısaca bilgi yazarsınız fakat basınca basketbol nedir uzun çıkarılıyor hiç beğenmedim bu kandırılıcığınızı dürüst ve saygılı olun