Balıkçılık Nedir

   05.12.2019
   872
   Balıkçılık Nedir

   Balıkçılık  Balıkların ve suda yaşayan öbür canlıların avlanması. Balıkçılığın tarihi çok eskidir. Binlerce yıl kara avı ile balıkçılık birlikte yürütülmüştür. Başlangıçta yalnız yiyecek sağlamak amacıyla yapılan balıkçılık, giderek bir spor ve eğlence aracı olarak da yapılmaya başlanmıştır. Balık avında zaman zaman kuş ve köpekten de yararlanılır. Balık avcılığında eğitilmiş karabatakların kullanılması ise ilk kez Çinliler tarafından gerçekleştirilmiştir. Karabatak deniz dibine dalarak yakaladığı balıkları teknenin güvertesine bırakır boğazına geçirilen bir halka da yakaladığı balıkları yutmasını engeller. Yine Çinli balıkçıların eğittiği köpekler, su yüzüne yakın yüzen balık sürüsü gördüklerinde suya atlayarak balıkları en yakın

   ağlara kovalarlar. Diğer bir yöntem de Sri Lanka adasının güneyinde uygulanır. Kıyıdan uzakta, deniz dibine çakılmış direkler üzerine çıkan balıkçılar ellerindeki otlarla avlanırlar. Çok rahatsız ve dengesiz gibi görünen bu konumda büyük bir beceriyle gün boyu avlanabilirler.

   Araç kullanmaksızın yalnızca ellerle yapılan deniz avcılığı büyük bir ustalık gerektirir. Bu en ilkel avlanma yöntemine günümüzde özellikle güçlü gelgit olaylarının olduğu bölgelerde, kıyı boyunca uzanan çukurlara dolan balıkları yakalamak için başvurulur.

   Görünmeyen bir avla karşı karşıya olan balıkçılar, hangi düzeyde avlanırlarsa avlansınlar, binlerce yıl boyunca geliştirilen avlanma hilelerinden yararlanırlar. Tarih öncesi çağlarda insanların balık ve kara avcılığında ellerinin yamsıra zıpkın ve başka ilkel aletler de kullandıklarını gösteren birçok belge vardır. Ancak Neolitik çağın başlarında balık oltasının bulunmasıyla birlikte çok ‘şey değişmiştir. Balık avcısı oltanın bulunmasından başlayarak elindeki bu özgün araçla diğer eylem alanlarından ayrılıp kendi alanında ustalaşmıştır. Balık avcılığı denizler, kıyılar, göl ve ırmaklar gibi değişik yerlerde ve farklı konumlarda yapıldığı için, çok çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Balık avcısı tek başına ve bir tek oltayla kıyıda avlanabileceği gibi, açık denizlerde .okyanus sularında toplu olarak da avlanabilir. •

   Denizlerde balıklardan başka kabuklu deniz hayvanları, yumuşakçalar, balina gibi büyük memeliler; süngerler ve çok eski dönemlerden beri insanlar tarafından yalnızca süs eşyası olarak kullanılan mercanlar gibi birbirinden çok farklı canlılar yaşar. Balıkçılık terimi bütün bu canlıların avlanma eylemini kapsar.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.