Bakterilerden Korunma Yolları Nedir

Bakterilerden Korunma Yolları: Bakterilerin saldırıları karşısında gerek vücudun sağladığı gerek dışardan verilen kimi savunma araçları vardır Bakterilerin alte- dilmesinde özellikle hastanın yaşının önemi büyüktür. Genellikle daha dirençsiz olan bebeklerin ve yaşlıların vücutlarında bakteri üremesi daha hızlı, etkileri de daha yıkıcıdır. Vücut bakterilere karşı koymak için kendi yapısı içinde çeşi’H oluşumlar gerçekleştirmiştir. 

Toplumsal korunma:
Hastalıktan korunmak, hastalandıktan sonra tedavi için çaba harcamaktan hem daha kolay, hem daha ucuzdur. içme sularının klorlanmasıyla tifonun denetim altına alınması bu gerçeği doğrulayan güzel bir örnektir. Bundan başka gerekli temizlik kurallarına uyulmadığı için günümüzde bile kimi ülkelerin başına dert olan basilli dizanteriyi ya da bulaşıcı hastalıkların yayılmasını engellemek için hastanın diğer insanlardan ayrı tutulması gibi alınabilecek toplumsal önlemler vardır.

Kuşkusuz en yaygın olarak kullanılan yol bakterilere karşı etkili olan ilaçların kullanılmasıyla yapılan tedavidir. Bu amaçla kullanılan ilaçların başında sülfamitler ve antibiyotikler gelir. Ancak gereğinden fazla ve yersiz olarak alman antibiyotikler yarar yerine zarar verir.

19 thoughts on “Bakterilerden Korunma Yolları Nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.