Baki Mahmut Abdülbaki Nedir

27.11.2019
730
Baki Mahmut Abdülbaki Nedir

Baki Mahmut Abdülbaki (1526- 1600), divan şairi, istanbul’da doğdu. Medrese öğrenimi gördü. Yeteneğiyle çevresinin ilgisini çekti. Kanuni Süleyman, II. Selim, III. Murat, III. Mehmet ve Sokullu Mehmet Paşa gibi dönemin en yüksek kişilerinin desteğini kazandı. Şahın ve Sü- leymaniye müderrislikleri; Mekke, Medine ve istanbul yüksek kadılıkları; Anadolu ve Rumeli kazaskerliği gibi önemli görevlerde bulundu, ancak asıl isteği olan şeyhülislamlığa bir türlü ulaşamadı.

Şiirleri yeni bir şey söylemese de dili kullanırken gösterdiği titizlik ve vardığı ses bütünlüğü, şiirinin yüzyıllar süren etkisini açıklar. Bâki, Divan şiirlerinde gazel türünün en başarılı şairi sayılır. "Bâki kalan bu kubbede bir hoş sadâ imiş" deyişiyle de kalıcı olanın kendisi değil, sanatı olduğunu açıklamıştır. Bâki’nin kendi eliyle düzenlediği Diva- n’ma daha sonra yazdıkları eklenmiş ve bir bütün durumuna getirilmiştir.

Bu Divan’da 555 gazel, 7 tahmis, 1 tercii bend, 1 terkibi bend (Kanuni’ye yazdığı ağıt), 28 kaside, 21 kıt’a 17 farsça şiir, İran ozanı Hafız’a yapılmış 3 farsça tahmis, 27 beyit vardır. Divanın ilk basımı istanbul’da taşbaskısı olarak 1859’da, yeni harflerle basımı Sadettin Nüzhet tarafından 1935’de yapılmıştır. 1908’de Almanya’da da Rudolf Dvorak tarafından Bâki’s Diwan, Ghaze- liggat adıyla basılmıştır. Ayrıca MeâlimulYakin, Fezailü’sCihâd, MevahibülBedUnhiye, Fezaili Mekke adlı çeviri eserleri vardır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.