Johannes Gutenberg Nedir

01.12.2019
642
Johannes Gutenberg Nedir

Johannes Gutenberg (1398- 1468), Alman mucit. Asıl adı Johannes Gensfleisch zur Laden. Gençliği üstüne pek bilgi yoktur. Mainz’da kuyumculuk öğrendi. 1430’da ailesi ile birlikte sürüldüğü Strassburg’da ayna yapımı ve değerli taşların kesimi üzerinde çalıştı. 1438’den sonra üç ortakla birlikte gizlilik içinde matbaacılık çalışmaları yaptı.

1450’ye doğru geliştirdiği tekniğin başlıca özelliği basım harflerinin tahta yerine metal dökümden yapılmasıydı. 1448’de bir matbaa kurmak için aldığı borcu ödeyemeyince aleyhine açılan davayı yitirmesi üzerine, gereçlerine ve henüz basımı yeni biten ilk eseri Kutsal Ki- tap’a el kondu (1455). Ortağı Johann Fust, 1457’de Gutenberg‘in tekniğini öğrenmiş olan Peter Schöffer ile "kırk iki satirli" diye bilinen Kutsal Kitap’ ve Mainzer Psalterium’u (Mainz Mezmurlar Kitabı) bastı. Son yıllarda yarı kör olan ve büyük bir yoksulluk içine düşen Gutenberg’i 1465’te Mainz başpiskoposu koruması altına aldı ve sonraki çalışmalarına yardımcı oldu.

Ölümünden sonra Mainz’da adını taşıyan üniversitede Gutenberg Müzesi kuruldu (1901). Bulduğu matbaa hızla tüm Avrupa’ya yayılarak, düşünce özgürlüğünün gelişmesinde önemli etken oldu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.