Guatr Nedir

03.12.2019
705
Guatr Nedir

GUATR, trioid bezi şişmesiyle boyunda görülen hastalık. Nedenlerine göre sınflandırılır: Basit guatr‘ nedeni, sudaki iyot miktarının az olduğu bölgelerde yaşayanlarda iyot azlığıdır. Boğazda şişlik belirir.

Gıdalara iyotlu tuz ya da sodyum iyodür durumunda iyot eklenmesiyle tedavi edilir. Aşırı büyüme durumunda ameliyata başvurulur. Habis guatr basit guatrın yaygın olduğu bölgelerde, ama seyrek görülür. Gençlerde tek ve sert bir nodül olarak belirti verirken, yaşlılarda akciğer ya da kemikteki metastazlardan anlaşılır. Kimi zaman büyüyüp yutağı tıkayabilir. Tedavisi tipine göre yalnız cerrahi ya da cerrahi + kemolerapi biçimindedir. Hipotiroidizm‘de tiroid bezinin normalden az çalışması söz konusudur.

Bu tiroksin hormonu eksikliğidir ve çocuklarda kreten, yetişkinlerde de miksöden denilen durumlara neden olur. İlaç tedavisi uygulanır. Ilipertiroidizm ise tiroidin aşırı çalışması sonucunda görülür. Genellikle genç kadınlarda görülen hi- pertiroidizmde; eller nemli ve ‘itrektir, hasta aşırı sinirli olur. Tedavisi için duruma göre cerrahi girişim ya da ilaç uygulanır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.