Grip Nedir

GRİP, üst solunum yolları enfeksiyonu. Nezle, ateş ve genel kırıklıkla kendini gösteren bulaşıcı ve salgın bir hastalıktır. Kuluçka dönemi birkaç saat ile birkaç gün arasında değişir. Birdenbire başlayan baş ağrısı, titreme ve dermansızlıkla kendini belli eder. Başka hastalıklara yol açmazsa en şiddetli dönemini dört beş günde tamamlar.

Gribin yol açtığı hastalıklar pnömokok, streptokok, enterokok mikroplarından ileri gelir ve en önemlileri; pnömoni, bronko-pnömoni, cerahatli plö- rezi gibi solunum hastalıkları ile, bağırsak ve sinir sistemi rahatsızlıklarıdır. Gripten ve yol açtığı hastalıklardan korunmak için hastanın tecrit edilmesi, kullandığı eşyanın dezenfeksiyo- nu, salgında ise aşı yapılması gereklidir. Hafif griplerin tedavisinde sıcak içecekler, kuvvetlendirici şuruplar, burun-boğaz antiseptikleri, özellikle aspirin kullanılmalı ve hasta bir süre yatarak dinlenmelidir. Enfeksiyonun tüm vücuda yayılması durumunda doktorun önereceği başka ilaçlar kullanılmalıdır.

Gerekli önlem alınmazsa grip çok büyük salgınlara yol açabilir. 1847-1848 yıllarında Londra’da (ingiltere) görülen büyük grip salgınında 15.000 kişi öldü. 1917-1919 dünya grip salgınında ise ölenlerin sayısının 25 milyon dolayında olduğu sanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.