Edvard Grieg Nedir

Edvard Grieg (1843- 1907), Norveçli besteci. Hamburg’da müzik öğrenimi görmüş olan annesinden piyano dersleri aldı. 1858’de Ole Bull’un tavsiyesiyle Leizig Konservatu- varı’na alındı. Burada /. Mos- cheles ve K. Reinecke’dcn dersaldı ve Mendelssohn ve Schu- mann’ın etkisine girdi. Bu yıllarda tüm yaşamı boyunca kurtulamayacağı zalülcenp hastalığına tutultu.

1863’te Kopen- hang’a giderek Niels Gade v e Emil Hartmann’dan ders aldı. Bu arada iskandinav halk müziğine ilgi duymaya başladı. 1864’te Norveçli genç milliyetçi besteci Rikard Nordraakla dost oldu. 1864-1865 kışında Kopenhag’da konser şirketi Euterpe’i kurdu; bu şirket aracılığıyla genç Isr kandinav bestecilerinin eserlerini üretmek istiyordu. 1865-1866 ve 1869-1870 kışlarını Roma’da geçirdi ve orada Ibsen ve Liszt’ le tanıştı. 1866’da Oslo’ya yerleşti ve 1874’e dek burada kaldı, Norveç hükümetinin bağladığı yıllık gelirle yaşadı.

Sağlığının elvermemesine karşın, iskandinav ülkelerinde ve ingiltere’de çeşitli geziler yaptı. Grieg romantik harekete katkıda bulunmuş ve Norveç ulusal müzik okulunu kurmuş bir bestecidir. 1867-1901 arasında piyano için on dizi lirik parça (Lyriske Stykker) yazdı. Piyano için baladı, halk müziği temalarının bir çeşitlemesidir.

En yaygın tanınan eserleri Peer Gynt süiti ve Fra llolberg tid süitidir. Norveç halk danslarına ve şarkılarına ilişkin düzenlemeleri ve özellikle Slaalter’ı, onun özgün ritm ve armoni anlayışını gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.