Graham Greene Nedir

04.12.2019
546
Graham Greene Nedir

Graham Greene (d. 1904). İngiliz yazar. Oxford Üniversitesini bitirdi. Gazetecilik yaptı. Dışişleri Bakanlığı’nın görevlisi olarak Afrika, Meksika ve Çin Hindi’nde bulundu. 1927’de Katolik mezhebini kabul etmesi, yaşamı ve eserleri üzerinde etkili oldu. Kendi nitelemesiyle oyalayıcı – eğlendirici ve ciddi olmak üzere iki tür roman yazdı. İlk grupta heyecanlı polisiye ya da serüven romanları yer alır.

Ruhbilimsel çözümlemelere girdiği romanlarında ise dinsel konuları işledi. Ahlak sorununu, kararsızlıklar içindeki kişileri ele alarak insanın kurtuluşunu acı çekmede ve Tanrı’ya dönüşte bulacağı düşüncesini işledi. The Failen Idol (Yıkılan Mabud, 1948) ve onun devamı olan The Third Man (Üçüncü Adam, 1949) adlı iki senaryo çalışmasını, yönetmen Carol Reed tarafından filme çekildi. Tiyatroyla da ilgilenen Greene, oyunlarında da dinsel konuları işledi.

Başlıca romanları: The Power and the Glory (Güç ve Utku, 1940); The lleart of the Matter (Sorunun Temeli, 1948); Havana’daki Adamımız (Our Man in Havana, 1958); The Comedians (Komedyenler, 1966); Travels vvith my Aunt (Teyzemle Yolculuk, 1969); The Consul (Konsolos, 1973).

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.