Afşarlar (Avşarlar) Kimdir, Avşarların Tarihi Soyu ve Kökeni Nedir

03.12.2019
7.890
Afşarlar (Avşarlar) Kimdir, Avşarların Tarihi Soyu ve Kökeni Nedir

On birinci yüzyıldan itibaren mühim roller oynamak suretiyle adlarını zamanımıza kadar yaşatmış Oğuz boyu. Bozokların Yıldızhanoğulları kolundandırlar.

Büyük Selçuklu Devletinin kuruluşundan önce diğer Oğuz boyları ile beraber, Kıpçak çölünde yaşarlardı. 1135-1136 yıllarında reisleri Arslanoğlu Yakub Bey kumandasında gelerek Huzistan’a yerleştiler. Yakub’dan sonra Afşarların başına Aydoğdu bin Küşdoğan geçti. Şumla lakabıyla anılan bu bey, Büyük Selçuklu Devleti’nin zayıflamasından faydalanarak, Huzistan’da Selçuklu hakimiyetine son verdi ise de, 1159’da Irak Selçuklu sultanı Melikşah gelerek tekrar Huzistan’a hakim oldu. Bu devrede Şumla da Melikşah’ın hizmetine girdi.

1194 yılında Abbasi halifesi En-Nasır li-Dinillah, veziri İbn-ül-Kassab kumandasında Huzistan bölgesine bir ordu gönderdi. İbn-ül-Kassab, Huzistan’ın başşehri Tuster’i ve birçok kaleleri zaptettikten sonra, Şumla’nın ailesini ve çocuklarını toplayıp Bağdad’a götürdü. Böylece Huzistan’daki, Avşar Şumla ve oğullarının hakimiyeti sona erip, ülke, halifenin topraklarına katıldı.

Diğer taraftan Malazgirt Savaşından sonra, Anadolu’ya Türkmenlerle beraber göç eden Afşarlar, Selçuklu Devleti’nin uç bölgelerine yerleştirilmişlerdi.

Nitekim Anadolu’da yerleşim yerleri arasında Avşar adı, Kayılardan sonra ikinci sırada gelmektedir. Bu yer adları Avşarların Türkiye’nin fetih ve iskanında Kayı ve Kınıklar gibi birinci derecede rol oynadıklarını göstermektedir. Yine kaynaklara göre Karamanoğulları Beyliğini kuran ailenin Avşar boyuna mensub olduğu belirtilmektedir. Osmanlı ve İran tarihinde önemli rol oynayan Avşarlar, Anadolu’ya on üçüncü yüzyılda göç edenlerdir. Bu ikinci göç hareketi sırasında Anadolu’ya gelen Avşarların bir bölümü, Akkoyunluların İran’ı ele geçirmesi üzerine, Mansur Bey önderliğinde İran’a giderek Huzistan’a yerleşti. Anadolu’da kalanlar ise; daha çok Malatya ve Doğu Anadolu’da bulunuyorlardı. Bunlardan büyük bir bölümü on altıncı yüzyıl başlarında İran’a göçerek Urmiye’den Herat’a kadar olan geniş bir bölgede yerleştiler ve Nadir Şah, 1736’da bunlardan Afşarlar hanedanını kurdu.

İran Afşarları; Mansur Beğ Avşarları, İmanlu Afşarı, Alplu Avşarı, Usalu Afşarı, Eberlu Afşarı olmak üzere, başlıca beş büyük oba idi.

Safevi hükümdarı Birinci Şah İsmail, Afşarları sınır koruyucusu olarak Horasan’a yerleştirdi. Safevilerin zayıfladığı bir dönemde, Afşarların lideri Nadir; Afşar, Celayir ve diğer Türkmenleri etrafında topladı ve İkinci Tahmasp’ın hizmetine girdi. İran topraklarından Afganları çıkarınca, nüfuzu arttı. Sonra İkinci Tahmasp’ı tahttan indirerek yerine Üçüncü Abbas’ı şah yaptı. Kendisini de saltanat vekilliğine getirdi. 1736’da da kendi şahlığını ilan etti. 1737’de Hindistan seferine çıkarak Delhi’ye kadar ilerledi. Bir suikasdden sonra idareyi sertleştiren Nadir Şah, Afşar ve Kaçar Beyleri tarafından öldürüldü. Horasan’ı yöneten torunu Şahruh’un ölümünden sonra İran Afşar yönetimi de sona erdi.

İran Afşarları günümüzde, Urmiye gölünün kuzey batısında Hemedan, Kirmanşah, Nişabur, Kerman’ın güneyinde dağınık halde yaşamaktadırlar.

Afşarlar, halis Türk olup, İran’dakiler hariç hepsi Ehl-i sünnet olup, Hanefi mezhebindedirler.

Afşarlar, güler yüzlü, iyimser, hayat dolu, sakin ve terbiyeli insanlardır. Kadınları çok çalışkandır. Ünlü Afşar kilimleri bu çalışkan kadınların el emeğidir.

Günümüzde yerleşik olmalarına rağmen bir kısmı adetlerini devam ettirmektedirler. Bugün Kayseri’nin Pınarbaşı kazasının merkez nahiyesine bağlı bir kısım köyler ile aynı kazanın Pazarören nahiyesi köylerinden pek çoğu, Sarız kazası ve Tomarza’nın Toklar nahiyesi köylerinin yarısından fazlası Avşarlara aittir. Ayrıca Adana’ya bağlı mağara kazası köylerinden Ayvad ve Ağdaş alanı köyleri de Avşarlar tarafından iskan edildiği gibi, Çukurova’da mevcut bazı Avşar köylerinden başka Kastamonu, Bolu, Muğla, Isparta ve Antalya yörelerinde pekçok Avşar köy adına rastlanır.

YORUMLAR

 1. Avşar soylu dedi ki:

  Avşarlar Türkmen degildir diyen kardes, Avsarlar Oguz boyundan gelmiyormu ? OGUZ boyu Turkmen degilmi ? Soylediginiz kaynaklara uymuyor.

 2. sükrü dedi ki:

  ben 73 yaşındayım kendimi bildim bileli avşarların özbe öztürk olduğunu biliyoruz nerden cıkaryorsunuz yok türk deyi sözlerni hic elinize kitap almadınızmı

 3. ADEM AVŞAR dedi ki:

  GEŞMİŞİNİ İNKAR EDN BİZDEN DEYİLDİR BİZLER AVŞAR GELDİK VEDE GURUR DUYUYORUZ BU VATAN BİZİM

 4. ADEM AVŞAR dedi ki:

  GEŞMİŞİNİ İNKAR EDN BİZDEN DEYİLDİR BİZLER AVŞAR GELDİK VEDE GURUR DUYUYORUZ ADEM AVŞAR 02 ŞUBAT 2014

 5. avşaroğlu dedi ki:

  ya tarihi bilende konuşuyor bilmeyende diyorki avşarlar alevidir avşarlar türkiye üzerinde yaşan birkaç saf ve orjinal olarak bozulmamış asimile olmamış ve gelenek görenek adetleriyle oguzların, bozokların .yıldızhanın torunlarıdır alevilik nerden çıkıyor kürtlük nerden çıkıyor hertoplumda her ırkta oldugu gibi alevilik yada kürtlükle asimile olan lar vardır hem türkçede orjinalde türk(türük)kürt(kürüt)tür iki sesli yan yana gelmez bunlar ikisi arasında büyük bir baglatı vardır her açıdan gazeteci yazar salim dogan bey sen ilk önce ismiyin altına yazdıgın gazetecelikle alakan yok benim kanatim körü körüne bir şeyler yapmaya çalışıyorsun çabaların boşa avşarlar bu ülkede bozulmayan tek ırktır kurtuluş yıllarında dahi cephelerde çarpışan ve vatanın tek çekirdegi olan orta anadoludan yeşererek tekrar dililişe geçmiştir milliyetçilik halkçılık buralardadır bunu kimse unutmasın ve bu ülkede en çok kanı akan ve akan kanın intikamını giden toprakları geri alan kimlerdir kitaplar üzerinden okuyupta kimse ahkam kesmesin ayrıca senin tezinle diyorsun ki alevidir nadir şah gibi ozaman türkler hristiyandır altın orda devletinin asimile olan türkleri (romanya.ukrayna.gürcistanvb)devletlerin türk oldugunu biliyorsundur herhalde

 6. Anonim dedi ki:

  türkün aslı avsardır kim ne derse desin bu deyismez

 7. avsar galip dedi ki:

  Avsarlar gercek savasci ve asil turklerdir yigit mert ve sacasci ruhlari vardir

 8. avsar beyi dedi ki:

  Avsarlar turktur ve gecmisinde alevilik yokturr..

 9. Fevzi Çakıcıoğlu dedi ki:

  Avşarlar 24 Oğuz boyundan birisidir.Ansiklopetik bilgilere göre Oğuz Han’ın oğullarında YILDIZHAN nesline dayanıyor.Avşarların İranda yerleşerek kalanları ŞİA dır.Anadoluda bulununların büyük bölümü SÜNNİ olmakla birlikte yine şia olanı da vardır.Şahsen ben AVŞARIM ve SÜNNİYİM.Değişmiyen tarafımızın gerçek OĞUZ SOYUMDAN OLMAMIZDIR.

 10. Fevzi Çakıcıoğlu dedi ki:

  Avşarlar 24 Oğuz boyundan birisidir.Ansiklopetik bilgilere göre Oğuz Han’ın oğullarında YILDIZHAN nesline dayanıyor.

 11. altan pinarbasi dedi ki:

  Avsarlar öz türklerdir bu vatan bizim göz dikenin gözunu oyariz

 12. Salim Doğan dedi ki:

  Avşarlar Türkmen değildir. ve Avşarlar Alevidir Nadir Şah gibi. Türkmenler Türk milleti içinde yaşayan Ari ırklardan Müslümanlığı kabul edenler için söylenmektedir.

  Salim Doğan
  Gazeteci Yazar
  Pınarbaşı Avşarlarından

 13. oguzhan avşar dedi ki:

  ben kendımı bıldımbılelı benım büyüklerım bızlerın oguzboylarından geldıgımızı anlatırlar o ıcındırkı avşar olmakla kururluyum ben yozgata yaşamaktayım saygı ve sevgılerımle esen kalınızzzzzzzz.

  1. Anonim dedi ki:

   Ben yozgatın çayıralan ilçesindenim .Babamın soyu Türkmenlerden geliyor ve bölgeye yerleşmiş tek Türkmenler
   Avşarlardır . Ben Avşar’ım ve bundan gurur duyuyorum. Ayrıca biz Avşarlar kendimizi bildik bileli hanafi
   mezhebinden ve türkmeniz. Ayrıca bjz Eyubileri ve birçok güçlü devlet kurduk .

   I

 14. kemalcinar dedi ki:

  Hülya Avşar’ın babası avşardır ve Pınarbaşı’nın Hassa köyünden oraya göç etmişlerdir, bunu söyleyen Hülya Avşar’ın öz amcasının oğludur (Asker AVŞAR). Asker AVŞAR bununla ilgili bir yazı yazmış ve “AVŞARELLERİ” adlı dergide yayınlanmıştır.
  Ama Hülya AVŞAR kendisini zaman zaman kürt olarak bazande arkamda koskoca avşarlar var diyerek pirim yapmaktadır…

  1. avsar beyi dedi ki:

   birakin soyunu inkar edeni bn avsarim sonuna kadar.varmi otesi

 15. YILDIRIM UĞURGÜN. dedi ki:

  Hülya Avşar, her fırsatta Kürt olduğunu söylüyor. Oysa tarih, Avşarların özbe öz Türk olduğunu ve bir Oğuz boyu olduğunu belirtiyor. O zaman Hülya Avşar ya tarihi bilmiyor, ya da gerçekten Kürt ve Avşar soy adını özenti olarak almışlar. Kürt olduğunu söyleyerek bazı kesimlerden prim mi almak istiyor acaba …?