Grafik Nedir

04.12.2019
941
Grafik Nedir

GRAFİK, Güzel sanatların bir dalı olan grafik, biçim, desen ya da çizgilerle gösterme anlamına gelir.Grafiğin kökenini matbaanın bulunuşuna kadar indirmek yanlış olmaz. Gerçekten de Gutenbergden sonra matbaacılar dizdikleri kitap sayfalarını bu yeni tekniğin estetik ölçülerine uydurmak zorunda kalmışlardır. Basılı kitabın sayfa düzeni, el yazması kitaplarınkinden değişik olduğundan, bu konuda ilkeler oluşturulmuştur.

Kitabın dizileceği harflerin seçimi, satır aralarının ayarlanması, başlıkların düzenlenmesi grafik çalışmalarının ilk örnekleridir. Grafik, ondokuzuncu yüzyılın ortalarına kadar yalnızca basımevlerine hizmet götürmekle. yetinmiştir. Sanayi devriminin gerçekleşmesi, baskı tekniğini de etkileyip basılı ürünlerin sayısını çoğaltınca, grafik de yeni nitelikler kazanmıştır. Özellikle duvar bildirilerinin ve afişlerinin büyük bir yaygınlık kazanması, bunların düzenlenmesinde uzman kişilerden yararlanma zorunluluğunu getirmiştir. Bu amaçla çoğu kez ressamlara da başvurulmuştur. örneğin, ünlü Fransız ressamı Henri Toulouse- Lautrec’in afiş çalışmaları, dönemin en önemli sanat ürünleri arasında yer alır.

Duyurulmak istenen konuyu görsel bir biçimde iletmek amacı taşıyan afişler, giderek büyük bir yaygınlığa kavuşmuşlardır. Kübizm ve gelecekçilik gibi sanat hareketlerine katılan sanatçılar afiş konusuna da katkıda bulunmuşlardır. Ressamların dışında mimarların ve yazarların da grafik sanatına katkılarını belirtmek gerekir. Yazarlar günümüzde metin yazarlığı diye adlandırılan yeni bir çalışma alanının ortaya çıkmasına yol açmışlardır. Metin yazarları afişlerin, ilanların, reklamların içerdikleri metinleri hazırlarlar, özellikle günümüzde, grafik tüketim mallan üreticileri ile bu malların tüketicileri arasında bağlantı kurmaya yardımcı olmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.