Gözlemevi Nedir

   27.11.2019
   1.448
   Gözlemevi Nedir

   GÖZLEMEVİ, gök gözlemlerinin yapıldığı, gök cisimlerinin ve olaylarının incelendiği yere gözlemevi adı verilir. Eskiden rasathane olarak adlandırılan gözlemevi karmaşık aygıtlarla donatılmış ve optik, fizik, kimya ve elektronikteki gelişmelerden büyük ölçüde yararlanarak evreni giderek daha derinlemesine inceleyen bir araştırma merkezidir.

   Bugünün gelişmiş gözlemevlerine karşılık geçmişte durum çok farklıydı. Eski çağlarda kendilerini gökyüzünün incelenmesine adayan insanların (rahipler, filozoflar, matematikçiler) ellerinde gözlem araçları yoktu. Tek dayanakları kendi gözleriydi.

   Gözlemevleri genellikle ıssız ve yüksek yerlerde kurulmuş sıradan binlardı. Eski gökbilimciler buralardan, bazı başvuru noktalırımn yardımıyla Güneş, yıldız ve gezegenlerin hareketlerini izlerlerdi. Başvuru noktaları Mısır’daki piramitler gibi büyük anıtlar ya da Güneş’in yılın belirli dönemlerinde aydınlattığı taşlardı (örneğin Orta Amerika’daki Inka ve Mayalardan kalma gözlem- evlerenin kalıntıları bunu doğrulamaktadır).

   YORUMLAR

   1. sanane dedi ki:

    thank yo

   2. htead dedi ki:

    güzel

   3. gizem çalışkan dedi ki:

    bence çok güzeldi ev ödevime çok yardım etti

   4. buse dedi ki:

    çok tşk ödevimde çok yardımcı oldu

   5. esma coşkun dedi ki:

    bu site çok hoşuma giti

   6. Ablanız dedi ki:

    Çok tşk ederim iyiki bu site var

   7. abiniz dedi ki:

    çok tşk