Gorbaçov Nedir

02.12.2019
930
Gorbaçov Nedir

 

Mihail Sergeyeviç GORBAÇOV (d. 1913), SSCB’li siyaset adamı. Moskova’da hukuk, Stavropol’da ziraat mühendisliği öğrenimi gördü. 1952’de SBKP, 1971’dc SBKP Merkez Komitesi üyesi oldu. 1978’de SBKP MK Sekreterliğine, 1980’de ise Politbüro üyeliğine getirilen Gorbaçov, 1985’de Çernenko’nun ölümü üzerine SBKP MK Genel Sekreterliği görevine atandı. Uluslararası alanda silahsızlanma konusunda bir dizi öneri getiren ve 8 Ağustos 1985’den başlayarak SSCB’nin nükleer denemeleri ekyanlı durdurma kararı almasında etkin rol oynayan Gorbaçov, ABD Başkanı Reagan’la bir ioruk toplantısı yaptı (1985).

SSCB’nin onbeş yıllık gelişme rıerspcktifini ortaya koyan yeni lir ekonomik siyasetin hazırlanmasında dolaysız katkısı bulunan Gorbaçıv, SBKP Prog- ramı’nın yeniden redaksiyonunda da belirleyici rol oynadı. 1986 baharında toplanan SBKP 27. Kongresinde SBKP MK Genel Sekreterliği’ne seçildi. Gorba- çov’un ülke içinde parti ve devlet yaşamıyla toplum yapısında başlattığı glasnost (açıklık) ve perestroika (yenilenme) politikaları SSCB’de köklü değişimlere yol açtı. Altı yıllık aradan sonra ABD Başkanı ile görüşen ilk SSCB lideri olan Gorbaçov, Kasım 1985’teki Cenevre zirvesinden sonra, Ekim 1986’da Re- ykjawik’le, Aralık 1987’de Was- hington’da ve Haziran 1988’de Moskova’da Reagan ile görüştü.

Orta ve orta kısa menzilli füzelerin sökülmesiyle nükleer silahların sınırlandırılması konularında büyük başarılar sağladı. 1989’da yeni seçilen ABD başkanı Bush ile bir zirve toplantısı daha yapan Gorbaçov’un SSCB’de başlattığı hareket tüm Doğu Avrupa ülkelerinin sistemlerini sarstı, bir bölümünün yıkılmasına neden oldu. Marksist sosyalizmin ana kavramlarının bir bölümüne getirdiği yeni yorumlarla bir bölümünü red etmesi dünya solunda uzun sürecek bir tartışmayı başlattı. Gorbaçov 25 Mayıs 1989’da SSCB Devlet Başkanlığı’na seçildi. 13 Mart 1990’da ise Halk Temsilcileri Kongresi Gorba- çov’un isteği doğrultusunda SSCB’de başkanlık sistemine geçişi sağlayan anayasa değişikliğini yaparak devlet başkanını çok geniş yetkilerle donattı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.