Golf Nedir

26.11.2019
788
Golf Nedir

Golf, Geniş bir alımda sopalarla oynanan bir top oyunu, ilk olarak nerede oynandığı kesin olarak bilinmemekle birlikte. Iskoçya’da ortaya çıktığı ve dünyaya bu ülkeden yayıldığı tartışma götürmez. Bilinen geçmişi XV. yüzyıla dayanır. Oyunda kullanılan terimler îngi- lizcedir. Ancak admı aldığı Golf sözcüğünün aslı Felemenk dilinde /kolfr olarak geçtiğinden ve Felemenk taş hastalarında ucu kıvrık sopalarla topa vurmaya çalışan o- yunculara rastlandığından, Golfun ilk olarak Hollanda’da oynandığı düşünülmektedir.

Oyun, geniş bir alanın çeşitli yerleri açılmış, genellikle sayısı 18 olan bir dizi çukura, ufak ve sert bir topun, değişik biçimlerde olabilen özel sopalarla sokulması ilkesine dayanır. Topu daha az vuruşla çukurlara sokan oyuncu, oyunu kazanır. Atışın yapıldığı hareket noktasına teeing ground, topun çukura girdiği varış noktasına put- ting green denir.

Topa club denen Golf sopalanyla vurulur. Oyunun büyük bir kısmının üzerinde geçtiği alan (Fairway), çimenlik ve bakımlıdır. Doldurulacak çukur sayısı yarışmaya göre 18 ile 36 arasında değişir. Ama 9 ile 27 çukur doldurulması gereken yarışmalar da yapılır. 18 çukurluk bir oyun alanının 45- 50 hektar arasında bir yüzölçümü olması gerekir. Alanın çevresi genellikle 4800-6200 m arasında değişir. Çukurların birbirinden uzaklığı ise 140-550 m’dir. İlk vuruş, hafifçe yükseltilmiş başlangıç alanından yapılır. Oyun alanında akarsu, kum yığını, ağaç kümeleri gibi yapay ve doğal engeller bulunur. Varış noktası düz ve çimenliktir; bu noktada çapı 10.41 cm, derinliği 10 cm olan bir çukur vardır. Çukura bayrak tutturulmuş küçük bir çubuk saplanmıştır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.