Gulfstream Nedir

04.12.2019
557
Gulfstream Nedir

Gulfstream, Gulfstream sıcak su akıntısı  Atlas Okyanusunun kuzeyinde sıcak su akıntısı. Adı ingilizce Gulf Stream Körfez Akıntısı anlamına gelir. Kuzey Ekvator akıntısının bir uzantısı olan Golfstrim, Antil Denizi’nden doğar ve hemen Sao Roque burnunun kuzeyinden geçen Güney Ekvator akıntısının bir kolunu alır. Bu sırada debisi 26 milyon m3; ısısı 24°-26°C ve tuzu %37 olan akıntı, sularının mavi rengiyle Atlas Okyanusu’nun yeşil sularından rahatça ayırdedilir. Daha sonra Antil Denizi’ni geçen Golfstrim, saatte 9 km’lik bir hızla Yuka tan Boğazından Meksika Körfezine girer.

 

Florida Boğazı’yla Meksika Körfezi’nden çıkarak kıta sahanlığının biraz açığından Amerika kıyıları boyunca kuzeye doğru ilerler. Bu sırada yayılma alanı genişlediğinden hızı saatte 2,5 km’ye düşen akıntı, Chesapeake Körfezi yakınlarında Kuzey Ekvator Akıntısı’nın bir kolu olan Antiller Akıntısı’nı ve Sargasso Denizinin geçici bir girdabını alır; debisi 74-93 milyon m3; genişliği ise yaklaşık 2.000 m’ye ulaşır. Daha sonra hava akımlarının etkisiyle Amerika kıyılarından üç kola ayrılarak uzaklaşır. Bunlardan birincisi kol büyük bir kıvrım çizerek Sargasso Denizi girdabını oluşturur, öteki iki kol kuzeybatıya yönelir ve Labrador akıntısının soğuk sularıyla karışır.

 

Kimi bölümleri bu soğuk su akıntısına karışmayarak, batı rüzgârlarının etkisiyle Atlas Okyanusunu aşarak Avrupa kıyılarını ısıtır. Sulan Atlas Okyanusu’nun sularına oranla 3°, Labrador akıntısına oranla 10°C daha sıcak olan Golfstrim, ilk kez 1513’de ispanyol Ponce de Le- on tarafından bulundu. Ancak akış yollarını gösteren harita 1770’de Franklin tarafından çizildi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.