Nikolay Vasilyeviç Gogol Nedir

   04.12.2019
   744
   Nikolay Vasilyeviç Gogol Nedir

   Nikolay Vasilyeviç GOGOL, (1809-1852). Rus romancı ve oyun yazarı. Ukraynalı küçük toprak sahibi bir Kazak ailesinin oğludur. 1821’dc yatılı öğrenci olarak gittiği Niyejin Lisesi’nde okumaya büyük bir ilgi duydu. Şiirler ve öyküler yazdı. 1828’de başkent St. Peters- burg’a yerleşti. Geçinebilmek için memur olarak çalışmaya başladı. 1835’de yayımladığı Mirgorod ve Arabeskler adlı öykü kitapları Gogol’u edebiyat çevrelerinde bir anda üne kavuşturdu.

    

   Mirgorod’da yer yalan ve Kazakların serüvenli yaşayışım anlatan Taraş Bulba adlı uzun öyküsüyle; Arabesklerde yer alan ve çıldıran bir küçük memurun dünyasını yansıtan Bir Delinin Hatıra Defteri adlı uzun öyküsü büyük beğeni topladı. 1836’da o dönemin devlet bürokrasisini yeren Müfettiş adlı oyunu sahnelendi. Bu eserin resmi çevrelerin tepkisini çekmesi üzerine Rusya’yı terketmek zorunda kaldı. Almanya, isviçre, Paris ve Roma’da kaldı. Birçok eserini Roma’da yazdı. Ancak eserlerinin yarattığı tartışmalar sonucunda bunalıma düştü.

    

   Hıristiyanlık inancına daha çok bağlanarak Kudüs’e gitti (1848). Moskova’ya yan çıldırmış durumda dönerek son günlerini bir papazın gözetiminde geçirdi. Gerçekçi Rus edebiyatının özgün isimlerinden biri olan Gogol eserlerindeki yergi gücü ve usta betimlemeleriyle yalnızca Rus toplumunun belli bir dönemindeki çarpıklıkları değil; insan davranışlarının en geniş anlamıyla gerçekçi bir saptamacısı olarak kabul edilir, öbür eserlerinden başlıcaları: Palto (Şinel, 1841); Ölü. Canlar (Myortviye duşı, 1842).

    

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.